Forum Akordeonowe

Forum Akordeonowe => Akordeoniści, akordeonistki i zespoły => Wątek zaczęty przez: Kasparov w 19 sty 2021, 00:10

Tytuł: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 19 sty 2021, 00:10
Tadeusz Wesołowski, ur. 01.09.1918, zmarł 09.06.1972 w Warszawie. Kompozytor, muzyk, pedagog. Ukończył tajne Konserwatorium w Warszawie u prof. Bromka. Po wojnie do 1961 był pedagogiem w PWSM w Warszawie, w latach 1901-1970 był kierownikiem i pedagogiem sekcji akordeonu. Twórca i kierownik zespołu akordeonistów (od 1937), z którym koncertował w wielu krajach Europy i Ameryki. Systematycznie od czerwca 1938 współpracował z Polskim Radiem, gdzie prowadził stałe audycje muzyczne. Jego kompozycje to muzyka rozrywkowa, m. in. Elektryczne schody, Edzio trębacz, W dolinie róż, W Jezioranach, Białe bzy, Wiązanka krakowiaków, Walc dla Neli, Wiązanka kujawiaków i inne. Występował również z zespołem w wielu polskich filmach i nagrał wiele płyt. Nagrody: (dla zespołu T. Wesołowskiego) OIRT w Lipsku w 1960. Dyplomy WTM za wybitne osiągnięcia zawodowe i działalność pedagogiczną.


(https://i.imgur.com/yCR72DR.png)

(https://i.imgur.com/SHTt6AZ.jpg)

Tadeusz Wesołowski w Cegłowie


Tadeusz Wesołowski urodził się, żył i zmarł w Warszawie. Z pochodzenia był synem złotnika. Jego ojciec, z zamiłowania organista kościelny, cieszył się również uznaniem harmonisty grywającego na weselach. To właśnie on odkrył zamiłowania muzyczne swojego syna i podjął się chętnie jego edukacji. Tadzio jako pięciolatek podjął naukę gry na skrzypcach, potem na trąbce podczas II Wojny Światowej, lecz wkrótce z niej zrezygnował na rzecz akordeonu. Akordeon zawładnął jego duszą. ?Tata wspominał, że w dwudziestoleciu międzywojennym zostać dobrym harmonistą nie było łatwo. Nauka u dobrego nauczyciela kosztowała bardzo dużo, dobry instrument też nie był tani, ale tata był uparty i samokształcenie dobrze mu szło, bo dziadek Teodor kupił mu guzikówkę. To był wtedy szyk i styl, to było coś!?- wspominał Wesołowskiego jego syn. Szesnastoletni Tadeusz tak się nauczył na niej doskonale grać, że można go było nazwać zawodowym muzykiem. Pewnie od wczesnego zamiłowania do tej guzikówki grał później m. in. na akordeonie guzikowo ? klawiszowym.


(https://i.imgur.com/ja9fIc8.jpg)


Tadeusz wcześnie zaczął zarabiać i to całkiem duże pieniądze, grając na weselach, pogrzebach i różnych uroczystościach kościelnych. Dla ambitnego akordeonisty było to za mało, więc w 1936 roku założył kwintet akordeonowy. Rychło zgłosił się na przesłuchanie publiczne do Polskiego Radia, które zaowocowało stałym kontraktem i regularnymi występami na antenie. Przesłuchanie transmitowane było na żywo, co owocowało wielkimi emocjami, szczególnie u Państwa Wesołowskich w domu.


(https://i.imgur.com/rXiXyAw.jpg)


W drugiej połowie lat czterdziestych zespól Wesołowskiego nagrał wiele płyt dla prywatnej wytwórni "Fogg Record", zdarzało się przy tym, że swojego głosu w ludowych przyśpiewkach użyczał jej właściciel Mieczysław Fogg. Po nacjonalizacji przemysłu fonograficznego w Polsce zespół nagrał dla państwowej "Muzy" pierwszą płytę z numerem katalogowym 1001.


(https://i.imgur.com/MeN7F4A.jpg)


Tak zaczęła się kariera jednego z najpopularniejszych zespołów, którego polki, oberki, mazury, kujawiaki, krakowiaki, walczyki rozbrzmiewały z radiowej anteny przez wiele lat. Audycja "Swojskie melodie" gościła w latach 1948-1949 na radiowej antenie w samo południe w każdą niedzielę. Wycinał w niej polki, mazury, kujawiaki, oberki.


(https://i.imgur.com/bl0EnK2.jpg)


Zespół Akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego działający od 1947 r. na antenie Polskiego Radia, zadebiutował na radiowej antenie w 1938 roku. Kwintet ten należał do najlepszych zespołów tego rodzaju. Płyty tego zespołu rozchodziły się szybko w kraju i za granicą. Okupacja przerywa działalność zespołu i odradza się on w 1947 r. najpierw jako kwartet (2 akordeony, fortepian, kontrabas), a później kwintet (kwartet + gitara). Przez wiele lat kwintet akordeonowy Wesołowskiego występował w składzie: Tadeusz Wesołowski - akordeon, Mieczysław Matracki - drugi akordeon, Aleksy Siemionow - fortepian, Andrzej Żandarowski - gitara i Leszek Frey - kontrabas. Równolegle funkcjonują dwie nazwy: zespół harmonistów i zespół akordeonistów. Początkowo najwięcej wątków muzycznych pochodzi z Kujaw, Mazowsza, Podlasia i Podkarpacia.


(https://i.imgur.com/ZX2G953.jpg)


Tadeusz Wesołowski, mistrz akordeonu, który założył nie tylko zespół, ale również komponował. Wesołowski wraz ze swoim zespołem odnosił sukcesy tak w kraju, jak i za granicą. Wielokrotnie brali udział w rejsach za ocean statkiem "Batory", w czasie których umilali podróż głównie polonijnym pasażerom. W czasie jednego z nich, zatrzymali się na krótko w Londynie, gdzie na zaproszenie brytyjskiej organizacji akordeonistów wystąpili przed Królową Elżbietą II. Natomiast w Ameryce przez pół roku zespół koncertował w słynnej Carnegie Hall, między innymi przed ówczesnym Wiceprezydentem Geraldem Fordem.


(https://i.imgur.com/E120U2g.jpg)


(https://i.imgur.com/KgpdycO.jpg)(https://i.imgur.com/j7wVla8.jpg)

Chór Czejanda i Zespół akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego (1961)


(https://i.imgur.com/xFgtUsU.jpg)

Chór Czejanda i Zespoł cd.


W początkach swej działalności Tadeusz Wesołowski i jego towarzysze postanowili uprawiać wyłącznie muzykę inspirowaną polskim folklorem. Z czasem, w miarę wzrostu powodzenia i dużego zapotrzebowania na ten rodzaj muzyki, rozszerzyli swój repertuar o tematykę folkloru miejskiego, chroniąc często od zapomnienia stare, ulubione melodie naszych przodków. Tadeusz Wesołowski był również znanym twórcą wielu melodii nawiązujących stylem do twórczości ludowej, nie stronił też od najbardziej wziętych utworów nowych, które zdobyły sobie popularność dzięki swej melodyjności i wzruszającej prostocie, bo tym właśnie cechom w głównej mierze zawdzięczał zespół swe olbrzymie powodzenie. Miarą tego powodzenia były stałe audycje "Na swojską nutę" w Polskim Radiu, oraz 200 wydanych płyt winylowych i mnóstwo nagranych taśm archiwalnych.


(https://i.imgur.com/yd3K9Gt.jpg)


W latach ?50 - ?60 mieszkał w warszawskich Nowych Włochach przy ulicy Łuki Małe koło przedszkola i uczył w tutejszej PSM I stopnia nr 5 im. Henryka Wieniawskiego na obecnej ulicy Globusowej http://wieniawski.edu.pl . Na marginesie ? w tej szkole uczyli akordeonu także Lassota, Puchnowski i inni znani pedagodzy. Niedawno zmarł jego syn - Sławomir Wesołowski, który wraz z Mariuszem Zabrodzkim tworzyli pod pseudonimem Adam Patoh. Syn Sławomir oprócz realizacji dźwięku do filmów np. "Człowiek z żelaza", "Akademia Pana Kleksa", pracował też z Anną Jantar,  Lady Pank,  Republiką, 2 plus 1 (zespołem związanym z warszawskimi Włochami). Również jego pomysłem był Franek Kimono, czy Papa Dance. Syn Sławomir ostatnio mieszkał w Michałowicach, gdzie też spoczął na miejscowym cmentarzu.


(https://i.imgur.com/fGte8fZ.jpg)


W tamtych latach na antenie Polskiego Radia oprócz Tadeusza Wesołowskiego można było usłyszeć nagrania innych akordeonistów, grających ze swoimi zespołami. Najbardziej znani to: Władysław Kaczyński (1894 - 1952), Bolesław Buchalski, Wacław Suchocki, Tadeusz Kozłowski, Józef Steć, Kazimierz Turewicz, Jerzy Witkowski, Włodzimierz Bieżan, Jerzy Orzechowski, Stanisław Trzeciak. Władysław Kaczyński oraz Wacław Suchocki współpracowali także ze znaną Polską Kapelą Ludową Feliksa Dzierżanowskiego [znanej z cyklicznych radiowych audycji "Co niedziela gra kapela"]. Akordeoniści grali także w Orkiestrze Mandolinistów Edwarda Ciukszy, m.in. Cezary Banaszkiewicz. Preferowanym gatunkiem przez większość tych zespołów była stylizowana muzyka ludowa, którą zresztą narzucała prowadzona wówczas polityka kulturalna państwa. Jedynie zespół W. Bieżana wprowadzał do swojego repertuaru tanga, samby, beguine, rumby i walce musette. Bieżan komponował także utwory w tym stylu.
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 19 sty 2021, 00:10
Warto zwrócić uwagę na opis z płyty winylowej "W starych nutach babuni":

Zespół Akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego działający nieprzerwanie od 1947 r. na antenie Polskiego Radia, należy do najlepszych zespołów tego rodzaju. Zasłużone uznanie jakie zdobył w ciągu tych długich lat jest wciąż niesłabnące i przejawia się w ciągłym zapotrzebowaniu na nowe płyty rozchodzące się szybko w kraju i za granicą. Powodzenie to łatwo przecież wytłumaczyć - zespół jest samą melodią, melodią na wskroś polską, ludową, a więc zawsze świeżą, porywającą i ponadczasową. Poza tym w najlepszym wydaniu, gdyż koncertmistrzem zespołu jest sam Tadeusz Wesołowski grający po mistrzowsku na akordeonie i jego czterej utalentowani towarzysze: Mieczysław Matracki - drugi akordeon, Aleksy Siemionow - fortepian, Andrzej Żandarowski - gitara i Leszek Frey - kontrabas.


(https://i.imgur.com/Df6b1Yo.jpg)


W początkach swej działalności Tadeusz Wesołowski i jego towarzysze postanowili uprawiać wyłącznie muzykę inspirowaną polskim folklorem. Z czasem, w miarę wzrostu powodzenia i dużego zapotrzebowania na ten rodzaj muzyki, rozszerzyli swój repertuar o tematykę folkloru miejskiego, chroniąc często od zapomnienia stare, ulubione melodie naszych przodków. T. Wesołowski jest również sam znanym twórcą wielu melodii nawiązujących stylem do twórczości ludowej, nie stroni też od najbardziej wziętych utworów nowych, które zdobyły sobie popularność dzięki swej melodyjności i wzruszającej prostocie, bo tym właśnie cechom w głównej mierze zawdzięcza zespół swe olbrzymie powodzenie.


(https://i.imgur.com/2WQbj9r.jpg)


Miarą tego powodzenia poza stałymi audycjami "Na swojską nutę" w PR, 200 wydanymi płytami i mnóstwem nagranych taśm archiwalnych są listy stałych korespondentów ze Związku Radzieckiego i Anglii a nawet z Afryki. Zespół odniósł wielki sukces na Międzynarodowej Konferencji OIRT w Lipsku, i od tej pory ogromną falą zaczęły płynąć taśmy i płyty z jego nagraniami do wszystkich krajów aż za Ocean. Rozchwytywane są w każdym ośrodku polonijnym przynosząc ze sobą świeży powiew i pozdrowienia z ojczyzny - skracając czas i przestrzeń.


(https://i.imgur.com/f7JzCdf.jpg)


Wiele lat przed pierwszą wojną światową mieszkańcy Warszawy za jedną z najmilszych rozrywek uważali przesiadywanie w niewielkich ogródkach, w cieniu drzew rozstawiano białym obrusem nakryte stoły, na których w upalne letnie dni pojawiały się kufle z piwem, szklanki z winem. Przy stołach tych rozmawiano, plotkowano i śmiano się głośno. Były jednakże takie momenty, kiedy wszyscy milkli. Uwagę ich bowiem zwracały występy ogródkowego zespołu. Każda restauracja z ogródkiem nie mogła obyć się bez zespołu kilku muzyków, do którego zapraszano również gościnnie występujących śpiewaków. Nie jedna przyszła diva operetkowa, a nawet i operowa, zdobywała pierwsze oklaski właśnie w takich restauracyjnych ogródkach.


(https://i.imgur.com/i4JqJhg.jpg)


Płynęły lata ? Warszawa się rozbudowywała. Stopniowo jeden po drugim znikały restauracyjne ogródki. Zespoły muzyczne przenosiły się do zamkniętych sal. W ten sposób wytworzył się specjalny typ miejskiej kapeli przygrywającej niekiedy do tańca, ale częściej ?do słuchu", dla uprzyjemnienia pobytu gościom w lokalu. Do tych właśnie tradycji nawiązał Tadeusz Wesołowski tworząc przed laty swój zespół. Ponieważ sam jest wirtuozem gry na harmonii i potrafił dobrać sobie równie doskonałych instrumentalistów, stworzony przezeń zespół bardzo prędko zdobył sobie zasłużone uznanie. Występy w Polskim Radio w niezmiernie lubianych audycjach ?Na swojską nutę", bardzo szybko spopularyzowały zespół w całym kraju. Z pewnością jest to dzisiaj, obole Polskiej Kapeli Feliksa Dzierżanowskiego, najbardziej znany zespół rozrywkowy tego typu w Polsce.


(https://i.imgur.com/lUSZVWy.jpg)


Zespół składa się z pięciu osób. Koncertmistrzem zespołu jest sam Tadeusz Wesołowski, grający po mistrzowsku na harmonii, a ściślej na jej bardziej współczesnym wydaniu ? akordeonie. W zespole ponadto grają: drugi akordeonista, pianista, gitarzysta i kontrabasista. Polska muzyka ludowa, niezmiernie bogata i różnorodna, odznaczała się przez wiele stuleci swoim dominującym wokalnym charakterem. Na weselach wiejskich równie dużo tańczono, co śpiewano. I dlatego w wiejskich kapelach zadowalano się skrzypcami, basetlą i bębenkiem. Harmonia, a po niej akordeon, były to już instrumenty miejskie. Sięgając po te instrumenty grający szukali jednak melodii na wsi. Szukali ich zresztą, najczęściej we własnych wspomnieniach dziecinnych. Dlatego też folklor miejski, a raczej podmiejski łączy się tematyką swych melodii bardzo silnie z folklorem wiejskim.


(https://i.imgur.com/zIyjqEA.jpg)


Wszystko to tłumaczy powodzenie, jakim od lat cieszy się zespół Tadeusza Wesołowskiego. Większą część swego bardzo różnorodnego repertuaru skomponował sam twórca zespołu. Niektóre utwory są tylko opracowaniem polskich tanecznych melodii ludowych, wiele jednak jest płodem inwencji kompozytora-wirtuoza, nawiązując jedynie tylko stylem do melodii ludowych. Można tańczyć przy wtórze Zespołu Akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego, ale można też i na pewno warto! ? posłuchać koncertowej gry tego tak w Polsce cenionego i lubianego zespołu.


(https://i.imgur.com/s7dk6xu.jpg)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 19 sty 2021, 00:10
Niektóre kompozycje Tadeusza Wesołowskiego:


Utwory w wyk. zespołu Tadeusza Wesołowskiego wykorzystane w polskich filmach:

"W Jezioranach" w "Rejsie":

(https://i.imgur.com/a9VhhM7.png)

Link do muzyki w filmie: https://youtu.be/IkEf42l6vo4?t=219


"Na karuzeli" w "Obywatelu Piszczyku" (prawdopodobnie na początku w scenie przy wyjściu z kina)

(https://i.imgur.com/vIOHv5h.png)


Polka w "Królowej pszczół"

(https://i.imgur.com/Lbj3czb.png)


"Elektryczne schody" w serialu "Wakacje - nas czterech"

(https://i.imgur.com/KX5xwl3.png)W filmie  "Goryl, czyli ostatnie zadanie":

"Z polskiej wsi - oberki". Oberka nawet dobrze słychać w tle w scenie przy barze. https://youtu.be/tEWtSlinWt8?t=1682

"W Jezioranach"
https://youtu.be/tEWtSlinWt8?t=1805
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 19 sty 2021, 00:10
Wydawnictwa nutowe (używane są jeszcze dostępne na platformach handlowych):


Album na akordeon nr 2
Z Janowa - oberek, Na falach eteru - walczyk, Karczewska - polka, Spełniony sen - walczyk, Z Mazurskich stron - kujawiak, Przy gramofonie - polka, Chromatyczna - polka, Stenia - walczyk, Pupilka - polka, Wesołek - oberek, Wesołe Kujawianki - kujawiak, Z Szymanowa ? oberek.

(https://i.imgur.com/uTiPfA7.jpg)Tadeusz Wesołowski - W zielonej dąbrowie - 10 melodii na akordeon, ZNAK
Złote iskry - polka; Moje marzenie - walc; Gościnny - oberek; Jedynak - kujawiak; W zielonej dąbrowie - kujawiak; Cyrkówka - polka; Na karuzeli - oberek; Bombonierka - polka, Bartek - mazur; Marsz bohaterów Warszawy.

(https://i.imgur.com/rEErLwA.jpg)Tadeusz Wesołowski - Na swojską nutę - z. I [pierwsze wydanie] - zbiór utworów tanecznych na akordeon, Czytelnik.
Przy sobocie po robocie, Hej dziewczyno, Zaloty wiejskie, Czerwone korale, U sołtysa, Na krakowskim rynku, Studentka. Poniższa strona jest stroną tytułową, co właściwie tłumaczą trudne lata '50. Rozmiar publikacji między A4 i A5 znacząco mniejszy od pozostałych. Przy niektórych melodiach słowa.

(https://i.imgur.com/Z888A1b.jpg)Tadeusz Wesołowski - Na swojską nutę - z. II [pierwsze wydanie] - zbiór utworów tanecznych na akordeon, PWM
Pod gruszą - polka, Rytmiczna - polka, Lucynka - polka, Na rozgrzewkę - oberek, Tola - walc A. Buzuka, Raz w życiu - walc J. Kozłowskiego, Z całego serca - walc J. Kozłowskiego, Ira ? walc.

(https://i.imgur.com/zMO2rhj.jpg)Tadeusz Wesołowski - Na swojską nutę - z. I [drugie wydanie] - zbiór utworów tanecznych na akordeon, PWM
Hej, dziewczyno [kujawiak]; Zaloty wiejskie [wiązanka oberków]; Pastereczka [kujawiak]; U sołtysa [polka]; Rżnij, Walenty [oberek]; Z izby do izby [polka]; Zaświeciło słonko [kujawiak]; Żeglarka [polka]; Z całego serca [walc].

(https://i.imgur.com/ONGxFUz.jpg)Tadeusz Wesołowski - Na swojską nutę - z. II [drugie wydanie] - zbiór utworów tanecznych na akordeon, PWM
Baletnica - polka; Laurowy - walc; W kujawskiej chatce - kujawiak; Po żniwach - oberek; Żołnierska - polka; Uśmiech - walc; Krakowiaki.

(https://i.imgur.com/lTEGRoO.jpg)Tadeusz Wesołowski - Na swojską nutę - z. III - zbiór utworów tanecznych na akordeon, PWM
Kumoterski - oberek Dzwoneczki liliowe - kujawiak Edzio trębacz - polka Nad Naroczą - walc Na rynku - oberek Krakowiaki.

(https://i.imgur.com/kHWbrXd.jpg)Tadeusz Wesołowski - Na wesoło - z. I - zbiór utworów tanecznych na akordeon, PWM
Ploteczka - poleczka; Miłe spotkanie - walczyk; Z temperamentem - polka; Siarczysty - oberek; Ania - walczyk; Złota podkóweczka - polka; Z obcasa - oberek; Na Krakowskim Rynku - wiązanka krakowiaków; Lucynka - polka; Ira - walczyk; Zabawna lalka ? polka.

(https://i.imgur.com/fG7I85X.jpg)Tadeusz Wesołowski - Na wesoło - z. II - utwory taneczne na akordeon, PWM
Wiosenna - poleczka; Od huty do huty - oberek; Dziecinna bajka - walc; Zadzwoniły kłosy - kujawiak; Przekwitłe róże ? walc.

(https://i.imgur.com/PZlHPrD.jpg)Do literatury opracowań Tadeusza Wesołowskiego należy także zaliczyć:

Tańczymy przy akordeonie. Na swojską nutę. Zbiór najpopularniejszych polek, walców i oberków na akordeon. PWM.

Zaloty wiejskie - wiązanka oberków; Hej, dziewczyno - kujawiak; U sołtysa - polka; Pastereczka - kujawiak; Z całego serca - walc; Rżnij, Walenty - oberek; Z izby do izby - oberek; Zaświeciło słonko - kujawiak; Żeglarka - polka.


(https://i.imgur.com/gy6I4Iw.jpg)

(https://i.imgur.com/nUAGOXE.jpg)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 19 sty 2021, 00:10
Płyty CD:

Muzyka z kołchoźnika, Zespół Harmonistów Tadeusz Wesołowskiego, utwory wydane na płycie przez wyd. Teddy Records. Obecnie szeroko dostępna i łatwa w zakupie.

(https://i.imgur.com/WVqWCOb.jpg)


Płyta cd ZESPÓŁ AKORDEONISTÓW:
Na tej płycie składankowej zawartych jest 25 najpopularniejszych kompozycji na akordeon w archiwalnym wykonaniu zespołów: Tadeusza Wesołowskiego, Włodzimierza Bieżana i Cezarego Banaszkiewicza solo z zespołem Edwarda Ciukszy; m. in. Dziadek Polka, Biały mazur, Wszystkie rybki, Głęboka studzienka, Cyt cyt, Upływa szybko życie, Pożegnanie ojczyzny, Szabasówka, Kumoterski (oberek), Nieboraczek (kujawiak) i wiele innych.

(https://i.imgur.com/pRuU5MO.jpg)

(https://i.imgur.com/m8tCrtr.jpg)

(https://i.imgur.com/CvMDUEK.jpg)
Wybrane płyty winylowe:

W starych nutach babuni, 1971, Strona 1:
1. Upływa szybko życie (trad - Franciszek Leśniak)
2. Walczyk Warszawy (Lucjan Rzewuski - Jerzy Jurandot)
3. Szła dzieweczka (trad - trad)
4. Francois (Zygmunt Karasiński - Andrzej Włast)
5. Wszystkie rybki śpią w jeziorze (trad - trad)
6. Bal u Joska (trad)
7. Poszła Jadwiga (trad)
Strona 2:
8. O północy (Swidler)
9. Głęboka studzienka (trad - Helena Kołaczkowska)
10. Zielony kapelusik (Jan Markowski - Zbigniew Gozdawa)
11. Cyt, cyt (Tadeusz Sygietyński - Mira Zimińska-Sygietyńska)
12. Pij bracie, pij (W. Linderman - I. Ber)
13. Wesele (trad)

(https://i.imgur.com/bl0EnK2.jpg)


Z temperamentem, Strona 1
1.Z temperamentem (Tadeusz Wesołowski)
2.Uśmiech (Tadeusz Wesołowski - Tadeusz Wesołowski)
3.Oberek ślubny (B. Trzeciak)
4.Edzio trębacz (Tadeusz Wesołowski - Tadeusz Wesołowski)
5.Dwie kumy (Karol Namysłowski - Karol Namysłowski)
6.Dzwoneczki liliowe (Tadeusz Wesołowski)
7.Wiosenna poleczka (Jerzy Mart - Marek Głogowski)
8.Wiarusy (Leo Fall)
Strona 2:
9.Jubilatka (M. Ładowski - Wiktor Maksimkin)
10.W dolinie róż (Tadeusz Wesołowski)
11.Dla rekrutów (Tadeusz Wesołowski - H. Szachnowski)
12.Na rynku (Tadeusz Wesołowski - Tadeusz Wesołowski)
13.Ozdobne paciorki (Tadeusz Wesołowski)
14.W cichym dworku (Franciszek Wilkoszewski - H. Szachnowski)
15.Wiązanka krakowiaków


(https://i.imgur.com/fXl6b34.jpg)


Pożegnanie Ojczyzny, Strona 1:
1.Pożegnanie Ojczyzny - polonez a-moll (Michał Kleofas Ogiński)
2.Kwiaty polskie (Wojciech Osmański)
3.Na wierzbowym listku (Tadeusz Kwieciński, Roman Sadowski)
4.Gościnny oberek (Tadeusz Wesołowski)
5.Śmieszka (Karol Namysłowski - lud.)
Strona 2:
6.Nie masz tańca nad mazura (Feliks Dzierżanowski - Feliks Dzierżanowski)
7.Dziadek (Tadeusz Wesołowski)
8.Nad Naroczą (Tadeusz Wesołowski)
9.Na krakowskim rynku (Tadeusz Wesołowski)
10.Z Janowa (Tadeusz Wesołowski - Tadeusz Wesołowski)
11.Czerwone korale (Jan Kozłowski - Michał Ochorowicz)
12.Krakowski oberek (H. Brzeziński - lud.)
13.Biały mazur (Wojciech Osmański)
 

(https://i.imgur.com/gonCJSh.jpg)


Na krakowskim rynku, 1967, Wykonawcy: Romuald Miazga, Wincenty Nowakowski (voc), Feliks Nowicki (voc), Helena Warpechowska (voc), Józef Wojtan (bar), Zespół Akordeonistów.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLiHyc8B23Y0458HYJb-2UxLn5Hu0V-Bzo

Strona 115:20
1.Hejnał krakowski (D. Gorzelniarski - lud.)02:58
2.Walc dla Neli (Tadeusz Wesołowski)
3.Świr, świr za kominem (Karol Namysłowski - lud.)03:39
4.W Pacanowie na jarmarku (Jan Gnatowski)
5.Kujawiaka graj (Tadeusz Wesołowski)03:20
6.Sandomierski oberek (Tadeusz Wesołowski)02:55
7.Karnawałowa polka (Tadeusz Wesołowski)02:28
Strona 211:17
8.Polonez (T. Kiesewetter)02:36
9.W Jezioranach (Tadeusz Wesołowski)
10.Z Budziszynka (Stanisław Trzeciak)03:05
11.O mej matuli (D. Gorzelniarski)03:26
12.Polka z brodą (T. Szachnowski, Tadeusz Wesołowski - E. Pollak)
13.Alpejskie fiołki (Tadeusz Wesołowski)
14.Z Sulejowa (Tadeusz Wesołowski)02:10


(https://i.imgur.com/Kms30SJ.jpg)


Na polską nutę, Zespół Akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego, Strona 1:
1.Pożegnanie Ojczyzny - polonez a-moll (Michał Kleofas Ogiński)
2.Biały mazur (Wojciech Osmański)
3.Szabasówka (J. Różewicz)
4.Zaszumiały drzewa (Witold Kulpowicz)
Strona 2:
5.Nad Naroczą (Tadeusz Wesołowski)
6.Dziadek (Tadeusz Wesołowski)
7.Zadzwoniły kłosy (Tadeusz Kozłowski)
8.Kumoterski oberek (Tadeusz Wesołowski)


(https://i.imgur.com/PnFCEwJ.jpeg)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 19 sty 2021, 16:15
(https://i.imgur.com/RRXnLgQ.jpg)


Czym chata bogata, Wykonawcy: Zespół Harmonistow Tadeusza Wesołowskiego, 1959. Strona 1:
https://www.youtube.com/watch?v=dJxmEFxE02Q (https://www.youtube.com/watch?v=dJxmEFxE02Q)
1.Nie masz tańca nad mazura (Feliks Dzierżanowski - Feliks Dzierżanowski)
2.Śmieszka (Karol Namysłowski - lud.)
3.Czerwone korale (Jan Kozłowski - Michał Ochorowicz)
4.Krakowski oberek (H. Brzeziński - lud.)
5.Wesoły Antek (Feliks Dzierżanowski - Feliks Dzierżanowski)
Strona 2:
https://www.youtube.com/watch?v=XAICD5e4FuU (https://www.youtube.com/watch?v=XAICD5e4FuU)
6.Z Janowa (Tadeusz Wesołowski - Tadeusz Wesołowski)
7.Na przedmieściu (F. Frachowicz - A. Połoński)
8.Na wierzbowym listku (Tadeusz Kwieciński, Roman Sadowski)
9.Szumią liście na topoli (Anatoliusz Horbowski - J. Białkowski)


(https://i.imgur.com/csHpPvd.jpg)


Jak zabawa to zabawa, Wykonawcy: Wincenty Nowakowski (voc), Feliks Nowicki (voc), Zespół Harmonistów Tadeusza Wesołowskiego, Strona 1:
1.Gościnny oberek (Tadeusz Wesołowski)
2.Dla Krysi (Stanisław Trzeciak)
3.Rozkoszna (Tadeusz Wesołowski)
4.W kujawskiej chatce (Tadeusz Wesołowski)
Strona 2:
5.Z zapałem (Witold Kulpowicz)
6.Moje marzenie (Tadeusz Wesołowski)
7.Pod grusza (Tadeusz Wesołowski)
8.Od huty do huty (Tadeusz Wesołowski)


(https://i.imgur.com/1UlMu5L.jpg)


(https://i.imgur.com/TblXHAY.jpg)


Folk music from Poland, Tadeusz Wesołowski, 1964. Strona 1:
1.Szabasówka (J. Różewicz)
2.Zaszumiały drzewa (Witold Kulpowicz)
Strona 2:
3.Pożegnanie Ojczyzny - polonez a-moll (Michał Kleofas Ogiński)
4.Biały mazur (Wojciech Osmański)


(https://i.imgur.com/HYJrlyy.jpg)


Folk music from Poland, Tadeusz Wesołowski, Strona 1:
1.Dziadek (Stanisław Hadyna - Stanisław Hadyna)
2.Nad Naroczą (Tadeusz Wesołowski)
Strona 2:
3.Kumoterski oberek (Tadeusz Wesołowski)
4.Zadzwoniły kłosy (Tadeusz Kozłowski)(https://i.imgur.com/4EYBzwl.jpg)


Tadeusz Wesołowski, Strona 1:
1.Wiarusy (Leo Fall)
2.Złudzenie (Czesław Żak)
Strona 2:
3.Kmiotek (Stanisław Trzeciak)
4.Żołnierska polka (Tadeusz Wesołowski)


(https://i.imgur.com/2rJr8XV.jpg)


(https://i.imgur.com/y8IKU6Y.jpg)Wesołe akordeony nr 2, Zespół Harmonistów T. Wesołowskiego z przyśpiewkami, wydano w Anglii
Strona A:
Złote Czasy
Edzio-Trębacz
Strona B:
O Mej Matuli
W Krakowie

(https://i.imgur.com/j86h68i.jpg)'Carinia' Piano Accordeon Orchestra ?? Polka De Paris / Cascades, wydano w Autralii
Strona A:
Polka De Paris, T. Wesołowski
Strona B:
Cascades, A. Zmigrod

(https://i.imgur.com/xKCwtzX.jpg)

(https://i.imgur.com/uo0BILt.jpg)
Obecnie propagatorem twórczości Tadeusza Wesołowskiego jest m. in. Arkadiusz Korytkowski, który na swoim kanale YouTube umieścił dużo utworów Wesołowskiego:
https://www.youtube.com/user/ArekAkordeonista/videos (https://www.youtube.com/user/ArekAkordeonista/videos)

oraz organizuje imprezy poświęcone jego pamięci, np. "Koncert pamięci Tadeusza Wesołowskiego w 45 rocznicę śmierci - naszalomza"
https://youtu.be/-7Z2ZdiInNANiektóre utwory Tadeusza Wesołowskiego:

Pod namiotem, Camerata Vistula i Jerzy Łukasiewicz (akordeon)
https://youtu.be/scQ9Baq1BH0

Dzwoneczki liliowe
https://youtu.be/6kj34CVToHY

Elektryczne schody (polka) - Stanisław Morawski
https://youtu.be/a-fDFatA_7g

Oberek "Gościnny", Antoni Frodyma
https://youtu.be/Y_1qhrpmr6Q

Nad Naroczą, Jan Stokowski
https://youtu.be/4WcwlIKS8Wc

Alpejskie fiołki
https://youtu.be/S2I1h2eRMQY

Od huty do huty, Janek Stokowski
https://youtu.be/XeeeBgQtGPk

Kwiaty Polskie, Wiązanka melodii ludowych, oprac. T. Wesołowski
https://youtu.be/XiUfkDHS3Uc
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Marcel w 19 sty 2021, 21:51
Kasparov, dziękuję za opracowanie tak obszernego artykułu o Tadeuszu Wesołowskim. Ustawiłem Ci status "VIP (https://forum.akordeonowe.pl/sprawy-techniczne/status-vip-przy-ikonce-profilu/msg18233/#msg18233)", jako symboliczne podziękowanie za całokształt Twojej aktywności na Forum :)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 19 sty 2021, 22:33
Bardzo Ci dziękuję Marcelu za docenienie mojej pracy. To budujące i mobilizujące do dalszych działań :) Dziękuję!

W celu odnalezienia jakichkolwiek notatek, szkiców, zdjęć lub innych rzeczy nawiązałem kontakt z PSM I stopnia nr 5, z Polskim Radiem, Carnegie Hall i Brytyjską Organizacją Akordeonistów (NAO). Niestety po kolei otrzymywałem wiadomości, że aktualnie materiałów żadnych nie mają. Zatrudnieni ludzie w ówczesnych czasach (Wesołowski zmarł w ?72) już nie pracują. Być może coś jest gdzieś w nieskatalogowanym archiwum ileś kilometrów poza ich siedzibą itd. Szkoda. Cieszę się jednak, że udało się stworzyć fajne opracowanie na podstawie aktualnie dostępnych materiałów w kraju.
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Leszek w 21 sty 2021, 23:00
Kasparov, szacun  [brawo]  [piwo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: guralband w 22 sty 2021, 16:36
Kasparov  !
Znałem, słyszałem nazwisko nawet tata miał trochę jego płyt ale Ty podrzuciłeś dużo więcej  [brawo] za włożoną pracę  [piwo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Marta w 24 sty 2021, 09:43
Tadeusz Wesołowski - Pod namiotem, polka
Wykonawcy: Jerzy Łukasiewicz i orkiestra Camerata Vistula
https://youtu.be/scQ9Baq1BH0

Tadeusz Wesołowski - Pod gruszą, polka
Wykonawcy: Jerzy Łukasiewicz
https://www.youtube.com/watch?v=k8OIes1GpMY
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 24 sty 2021, 10:30
Super :) nie wiesz gdzie można znaleźć nuty do "Pod namiotem"? Nuty do "Gruszy" znajdują się w Zeszycie II "Na swojską nutę".
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Marta w 24 sty 2021, 14:11
Gdy zaczynałam naukę na akordeonie nuty Wesołowskiego już dawno nie były dostępne. Nikt chyba tego później nie próbował wydawać, może z powodu praw autorskich. A szkoda. Nauczenie się takiej polki byłoby moim zdaniem bardziej przydatne dla zdobycia techniki, jak wkuwanie nudnych etiud. Wyczytałam, że T. Wesołowski uczył w szkole muzycznej. Ciekawe, czy zadawał uczniom swoje polki?
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 24 sty 2021, 20:38
Tadeusz Wesołowski uczył w PSM I st. nr 5 im. Henryka Wieniawskiego przy obecnej ulicy Globusowej 24 w warszawskich Nowych Włochach, gdzie też mieszkał. Z pewnego źródła wiem, że priorytetem była lekcja oraz jej materiał, lecz czasami, gdy zostało trochę czasu, to juniorzy namawiali go na zagranie polki, mazura lub oberka, to nie odmawiał :) Przez pewien czas prowadził też orkiestrę akordeonistów założoną przez Pana Lassotę.

Nut "Pod namiotem" nie ma w ww. zbiorach. Może nie zostały opublikowane lub nie wiemy jak do nich dotrzeć. Zeszyty nutowe Wesołowskiego na pewno były wydawane w latach '50 - '80. Czy wcześniej i później też, to nie wiem. Czasami zbiory te są dostępne na platformach handlowych. Powinny być też w bibliotekach SM. Biblioteka Narodowa oferuje spory wachlarz literatury i pocztówek dźwiękowych. Zdecydowana większość dostępna jest tylko na miejscu: https://katalogi.bn.org.pl/discovery/search?query=any,exact,Wesołowski,%20Tadeusz%20(1918-1971)&search_scope=NLOP_IZ_NZ&vid=48OMNIS_NLOP:48OMNIS_NLOP (https://katalogi.bn.org.pl/discovery/search?query=any,exact,Wesołowski,%20Tadeusz%20(1918-1971)&search_scope=NLOP_IZ_NZ&vid=48OMNIS_NLOP:48OMNIS_NLOP)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Marta w 25 sty 2021, 09:56
Gratuluję rzetelności i wnikliwości w przygotowaniu tego tematu. Nie wiem, czy masz jakieś związki z uczelnią muzyczną, ale moim zdaniem nadaje się to z powodzeniem na pracę magisterską z zakresu historii akordeonu w Polsce.
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 25 sty 2021, 14:11
Dzięki :)

W poszukiwaniu materiałów o Wesołowskim nie natknąłem się na żadne opracowanie naukowe. Wszystkie przedstawione tutaj, w jednym miejscu, materiały pochodzą z wielu, wielu miejsc udostępnionych w sieci. Być może gdzieś w archiwach jakiejś uczelni znajduje taka praca. Przynajmniej ze zbiorów online UMFC to nie wynika. Wątpię, aby była, a szkoda.
http://opac.chopin.edu.pl/F?func=FIND-ACC&acc_sequence=000723932 (http://opac.chopin.edu.pl/F?func=FIND-ACC&acc_sequence=000723932)

Związków z uczelnią muzyczną nie mam. Jeżeli masz ochotę, to możesz dołączyć do poszukiwań i wzbogacić wątek :)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Marcel w 25 sty 2021, 23:59
Dwie audycje z cyklu Historia Polskiego Folku, z Radiowej Dwójki, poświęcone Tadeuszowi Wesołowskiemu:

https://www.polskieradio.pl/377/7388/Artykul/2281175,Tadeusz-Wesolowski-i-Harmonisci

https://www.polskieradio.pl/377/7388/Artykul/2283768,Zespol-Harmonistow-Wesolowskiego
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 09 lut 2021, 18:09
Tadeusz Wesołowski grał m.in. na akordeonie manufaktury J. Borucki. Napis na korpusie to prawdopodobnie J. Borucki - Concertino. Zakład produkował harmonie, gdzie po stronie basowej były rzędy basów małotercjowych, wielkotercjowych, podstawowych oraz akordy durowe, molowe i zmniejszone. Aby uzyskać akord septymowy należało równocześnie wcisnąć dwa guziki: akord durowy oraz zmniejszony. Na nw. zdjęciu widocznych jest 7 rzędów basów, po 20 w każdym rzędzie. 140 guzików w 7 rzędach:

I - basy małotercjowe
II - basy wielkotercjowe
III - basy podstawowe
IV - akordy durowe
V - akordy molowe
VI - akordy septymowe
VII - akordy septymowe zmniejszone


(https://i.imgur.com/MeN7F4A.jpg)


Trudno dzisiaj odszukać podobne instrumenty. W pierwszym poście tematu "Harmonia Borucki" znajduje się podobna 140 basowa harmonia
https://forum.akordeonowe.pl/naprawa-akordeonow/harmonia-borucki/ (https://forum.akordeonowe.pl/naprawa-akordeonow/harmonia-borucki/)

A tak się prezentuje na niej gra:
https://www.youtube.com/watch?v=fk4gnwPqTss (https://www.youtube.com/watch?v=fk4gnwPqTss)

Józef Borucki był także autorem nowego, czterorzędowego systemu strony dyskantowej instrumentu. Rzędy I i III oraz II i IV położone są symetrycznie w stosunku do siebie. Zewnętrznie układ ten łączył klawiaturę typu fortepianowego - wzorowaną na wchodzących w modę akordeonach - z dotychczasowym układem małotercjowym, charakterystycznym dla wytwarzanych do tamtej pory harmonii ręcznych. Ten typ klawiatury szybko zyskał uznanie, m. in. Wesołowskiego.


Schemat tastatury basowej akordeonu 140 basowego:

(https://i.imgur.com/bv6jCUM.png)


https://forum.akordeonowe.pl/inne-31/j-borucki/
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 11 lut 2021, 23:15
Poniżej afisz z 1942 r., z którego dowiadujemy się, że koncertmistrz Tadeusz W. występował w kawiarniach, m. in. ze śpiewaczką Anną Borey. Domyślić się tylko można jak bardzo w ówczesnych czasach muzyka akordeonowa była pożądana.

(https://i.imgur.com/o8o7cVl.jpg)Afisz z 1942 r. reklamujący kolejne imprezy w Kawiarni-Ogrodzie J. Domański, Aleje Jerozolimskie 35:

(https://i.imgur.com/Qc68gKJ.jpg)"Życie Warszawy", sobota 14 marca 1953 roku informuje, że o 12:15 w radio (zdaje się, że PR1) grać będzie "Na swojską nutę" o 12:15 Zespół Harmonistów Tadeusza Wesołowskiego. Słuchowisko trwało 45 minut.

(https://i.imgur.com/eDIhg0u.png)

Link do gazety: http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/Content/64737/00069635%20-%20Życie%20Warszawy%201953%20nr%2063%20-%20P10019.pdf (http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/Content/64737/00069635%20-%20Życie%20Warszawy%201953%20nr%2063%20-%20P10019.pdf)Występy Zespołu (Akordeonistów, Harmonistów - terminy używane tak samo często i zamiennie) Wesołowskiego puszczano także po jego śmierci ('72). W tym przypadku w tygodniu, we wtorek o 13. Oto program radiowy z "Dziennika Łódzkiego" z 9 kwietnia 1974 roku.

(https://i.imgur.com/sTcXpvT.png)

Link do gazety: http://bc.wbp.lodz.pl/Content/63747/Dziennik_Lodzki_1974_nr84a.pdf
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 21 lut 2021, 21:49
Na poniższej stronie znajduje się porównanie tremola w różnych akordeonach w różnych rodzajach muzyki. Jednym z siedmiu przykładów jest tremolo Zespołu Tadeusza Wesołowskiego:

http://www.lukasiewiczjerzy.pl/tremolo-w-akordeonie/ (http://www.lukasiewiczjerzy.pl/tremolo-w-akordeonie/)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 19 mar 2021, 10:57
W kwartalniku "Echo Jordanowa" nr 109 w 2015 r. opublikowano wspomnienia o Tadeuszu Wesołowskim:


Rozśpiewała się polska harmonia,
Znikały smutki i troski,
Gdy na swojska nutę ludową
Grał Tadeusz Wesołowski.

Biegały z wdziękiem po klawiszach
Roztańczone palce
Dźwięczały polki i oberki,
Polonezy i walce.

Płynęły dźwięki miłej melodii
Sercu drogiej , bliskiej i czystej
Spod klawiszy wydobytej
Palcami wielkiego Artysty.
Wyczarował harmonista
Odgłosy wsi polskiej ,spokojnej
I polne kwiaty w łanie żyta,

I zapach lipy upojnej.
W genialny sposób odtworzył
Temperament naszego ludu
Jego łzy i uśmiechy

I piękno rolnika trudu.
Była w tej grze świeżość poranka
Brylanty rosy na trawie
Poważne rodaków rozmowy
I tańce na wiejskiej zabawie.

Niosły się tony z głośników
W dolinach, równinach, po wzgórzach
Na twarzach zmęczonych , zgorzkniałych
Wykwitał uśmiech jak róża.

Za czyste piękno i dobro,
Które dał narodowi
Głęboki ukłon wdzięczności
Składam drogiemu mistrzowi.


Jerzy Semsch


(https://i.imgur.com/AjC9hjI.jpg)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: ElektroHarmonia w 27 mar 2021, 23:39
Kasparov Wow sporo pracy super artykuł  [brawo] [brawo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: PawełPiotrJurczyk w 29 mar 2021, 12:01
Bardzo ciekawy wątek. Zaczytałem się. Dziękuję Kasparov  [brawo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 01 kwi 2021, 11:27
Dzięki chłopaki! :)

Zespół Tadeusza Wesołowski grał na transatlantyckim statku pasażerskim MS Batory (1936-1969) pływającym z Polski do USA i Kanady. Podczas rejsu pasażerowie mieli okazję zejść na ląd w Danii, na północy Niemiec, w Holandii i Anglii.


(https://i.imgur.com/NiqplEu.jpg)


Podróż przebywała w luksusowych warunkach i szampańskiej atmosferze, którą przedstawiono w nw. filmie. Jeden z podróżujących statkiem pisał w Internecie, że posiada souvenir ze statku w postaci płyty pt. "Pożegnanie  ojczyzny".

https://www.youtube.com/watch?v=oR7qIRPoq-8


Po ostatnim rejsie okazało się, że akordeonista jest chory. Wesołowski jako jeden z niewielu ówczesnych kompozytorów (po wielu namowach) wyraził zgodę na nagrywanie jego muzyki na kasety magnetofonowe. W związku z wyparciem kaset przez płyty, a płyt przez wersje cyfrowe trudno dzisiaj odnaleźć takie nośniki.


Poniżej jedna z płyt winylowych pt. ?W rytmie polki?, której melodie wykonuje m.in. Zespół Akordeonistów T. Wesołowskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=xu-Emxlj8kM&list=PLiHyc8B23Y05cjJAn5-MRxC0v8jEHjyY5&index=32


(https://i.imgur.com/riDgUoh.jpg)


(https://i.imgur.com/332LVU7.jpg)


(https://i.imgur.com/Fpo5Nu6.jpg)


(https://i.imgur.com/4YnP4DS.jpg)


Warto wspomnieć o niewymienionych wcześniej utworach skomponowanych przez Tadeusza Wesołowskiego:
Złote palce - polka zawarta w ?Zagrajcież mi od ucha? Galasa
W starym borze - kujawiak z ?Tańczymy przy akordeonie - 16 tańców, kujawiak, kujawiaczek, oberek, obereczek?
Z naszej wsi - kujawiak
Pod namiotem - polka
Na wycieczce - polka-swing


Strona Stare melodie opublikowała kilka utworów, które akompaniuje Zespół Harmonistów Tadeusza Wesołowskiego:

https://staremelodie.pl/orkiestry/92/Zespol_Harmonistow_Tadeusza_Wesolowskiego (https://staremelodie.pl/orkiestry/92/Zespol_Harmonistow_Tadeusza_Wesolowskiego)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: SamMuz w 01 kwi 2021, 21:58
Dziękuję Kasparov za ten wspaniały wątek. [brawo] [akordeon] [piwo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 13 maj 2021, 20:50
Instrument Tadeusza Wesołowskiego - to jest własciwie harmonia czy akordeon guzikowy, jak powiedzielibyśmy dzisiaj. Wówczas akordeoniści,,pianowi'' mieli wyższe stawki, więc zaczęto budować nie tylko w Polsce, harmonie przypominające akordeon klawiszowy, ale będące de facto harmoniami 4-rzędowymi.

Sam Wesołowski raz określał swój zespół jako "akordeonistów", a innym razem jako "harmonistów". Terminy funkcjonowały równolegle i zamiennie. Z zachowanych zdjęć wynika, że obaj akordeoniści/ harmoniści używali tego sameo typu harmonii. Zeszyty nutowe także pisał na akordeon.
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 22 maj 2021, 19:46
Teledysk poświęcony twórczości Tadeusza Wesołowskiego, koncertmistrza akordeonu:

(http://i1.ytimg.com/vi/la2EN5uMnIA/mqdefault.jpg)

http://www.youtube.com/watch?v=la2EN5uMnIA (http://www.youtube.com/watch?v=la2EN5uMnIA)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: ElektroHarmonia w 23 maj 2021, 20:35
Zastanawiałem się długo nad tym w jaki sposób niby ta harmonia 4 rzędowa miała by działać w układzie pianina jest to po prostu nie możliwe gdyby czarne klawisze były pół tonami prędzej widywało się harmonie w których pomiędzy czarnymi był był jeden biały klawisz i to nadal była harmonia z gryfem B (takie były najpopularniejsze) więc po prostu 4 górny rząd był powtórką 1 . gdyby miała być na dwa układy to musiała by być klawiszowo guzikowa a a takiego potwora ciężko było zbudować ze względu np. rozbieżność pomiędzy układem pianina w porównaniu do systemu B jest duża a budowa czegoś takiego była by trudna i kosztowna. Kasparov KAWAŁ DOBREJ ROBOTY Z ARYKUŁEM!!
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Marcel w 23 maj 2021, 21:27
gdyby miała być na dwa układy to musiała by być klawiszowo guzikowa a a takiego potwora ciężko było zbudować ze względu np. rozbieżność pomiędzy układem pianina w porównaniu do systemu B jest duża a budowa czegoś takiego była by trudna i kosztowna.

Takie instrumenty jednak były budowane. Fragment z książki "Akordeon: Budowa, konserwacja, działanie" - J. Dastych:

(https://i.imgur.com/mwTezWa.jpg)

O wspomnianej kwestii jest osobny wątek:
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Pedros w 28 maj 2021, 21:17
Za namową kolegi Kasparova spróbowałem nagrać jeden utwór z repertuaru Tadeusza Wesołowskiego. To oberek "Spod Janowa" -  choć w nutkach został opisany pod tytułem "Z Janowa".

https://youtu.be/7JbCe8oPYIo
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: maz63 w 29 maj 2021, 07:56
Ukłony Mistrzu  :)
Taka prośba Piotrze (Pedros) ::) Może w wolnej chwili zrobisz palcowanie do drugiej części tego oberka? A szczególnie jego początku ??? Mam spore trudności z tym fragmentem :-[

A jeszcze namawiam Cię do nagrania kujawiaka "Na wierzbowym listku" (https://staremelodie.pl/piosenka/3085/Na_wierzbowym_listku). Choć nie kompozycja Wesołowskiego, ale pięknie to gra [akordeon]

Pozdrawiam :)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 29 maj 2021, 10:54
Super Pedros :) świetnie wyszło. Gratulacje i dziękuję  [brawo] [toast] [akordeon]

Tym samym chciałbym zachęcić innych do gry utworów Tadeusza Wesołowskiego :)


Poniżej linki do 2. playlist z utworami Wesołowskiego na yt:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLiHyc8B23Y0458HYJb-2UxLn5Hu0V-Bzo (https://www.youtube.com/playlist?list=PLiHyc8B23Y0458HYJb-2UxLn5Hu0V-Bzo)

https://www.youtube.com/playlist?list=PLiHyc8B23Y05cjJAn5-MRxC0v8jEHjyY5 (https://www.youtube.com/playlist?list=PLiHyc8B23Y05cjJAn5-MRxC0v8jEHjyY5)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: yanco w 29 maj 2021, 11:09
dołączam gratulacje  [brawo] Pedros, wątek przypomina, że istnieją nie tylko jazzy, swingi i mizety ale także nasz polski piękny folk w znakomitych opracowaniach Wesołowskiego i wykonanych z duszą na włoskim instrumencie o stroju niemieckim  ;)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Pedros w 29 maj 2021, 11:31
Nie spodziewałem się takiego odzewu  :)
Bardzo dziękuję Panowie. Choć ostatnio nie mam zbyt dużo czasu na ćwiczenia, mimo wszystko udało mi się coś sklecić. Muszę przyznać, że ten kapelusz na początku to mój ukłon  do geniuszu T. Wesołowskiego. Z racji przygotowań do oberka przesłuchałem kilka nagrań i trzeba przyznać, że poza perfekcyjną techniką miał swój styl grania, który był charakterystyczny i bardzo mi odpowiada.
Zachęcam do poznawania twórczości Mistrza, bo jest się od kogo i czego uczyć.
Maz63 odezwę się na PW w sprawie palcowania
Kasparov bardzo dziękuję za przybliżenie sylwetki Mistrza
Yanco pełna zgoda, nasze tez jest piękne, tylko trzeba poszukać coś dla siebie.
A moja V dzielnie znosi takie wyzwania  ;)

Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: frantek w 05 cze 2021, 21:56
Proponuję zatem, by w tym wątku dołączać utwory Tadeusza Wesołowskiego, grane przez forumowiczów. Będzie piękne uzupełnienie wiadomości zebranych przez Kasparova. Ja dołączę tutaj oberka "Gościnnego", który był już prezentowany na forum w temacie "oberkowym (https://forum.akordeonowe.pl/utwor-wyzwanie/oberki-utwor-wyzwanie/)". Ale T. Wesołowski tworzył nie tylko oberki, więc zachęcam do następnych produkcji:
https://youtu.be/Y_1qhrpmr6Q
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Pedros w 16 cze 2021, 19:25
Jestem z Kujaw, to wypadało, żebym nagrał kujawiaka - zgodnie z propozycją maz63:

"Na wierzbowym listku"
https://youtu.be/F-dSAcPVn_o
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: maz63 w 17 cze 2021, 06:59
Pięknie wyszło  [akordeon]  [brawo] [brawo] [brawo]
Dzięki  :)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: yanco w 17 cze 2021, 14:21
stylowo prezentujesz kujawiaka i siebie Pedros, tak w oberku jak i kujawiaku brzmienia i obraz są spójne, przyjemne i swojskie w odbiorze, moje uznanie:)   [brawo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Pedros w 17 cze 2021, 20:48
 :)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz w 19 lip 2021, 09:55
Szacun Kasparov,
to się nazywa miłość do akordeonu. [brawo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 30 paź 2021, 11:43
Zespół Harmonistów Tadeusza Wesołowskiego

Strona 1:
Lodzia - walc
Renia - walc

Strona 2:
Pastereczka - kujawiak
Siarczysty - oberek


(https://i.imgur.com/GESKZRa.jpg)


(https://i.imgur.com/IXQOxOt.jpg)


(https://i.imgur.com/Jwd6QYq.jpg)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: ElektroHarmonia w 31 paź 2021, 10:59
Kasparov a masz na czym odtworzyć bo jak rozumiem to część twojej kolekcji tak?
 Do tego trzeba mieć kółko redukcyjne zwykle taki czerwony plastik co się wsadza do środka płytki i można odtwarzać a i 45 obrotów ;)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 31 paź 2021, 13:57
Moja kolekcja, niestety, ale nie jest tak bogata jak obrazuje temat. Będę pamiętał o radzie ws. gramofonu :)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 18 gru 2021, 21:25
Elektryczne schody - majstersztyk Tadeusza Wesołowskiego. Lekka i finezyjna polka z całą paletą barw dźwięku. Wyśmienicie się słucha i szalenie trudno gra.

Aktualnie ciężko znaleźć oryginalne wykonanie przez Zespół Akordeonistów TW. Na pewno jest gdzieś wśród innych melodii na płycie winylowej lub taśmie, lecz dzisiaj, po tylu latach niełatwo odznaleźć tę perełkę. Niestety, ale Internet też niewiele podpowiada. Wykonania innych akordeonistów można szybko wygooglować, lecz istotne jest by posłuchać oryginału. Gdyby ktoś miał tę polkę lub chociaż wiedział, na jakim winylu lub taśmie ona może być, gdzie jej szukać - dajcie proszę znać przez forum lub yt.

Jednym ze starszych nagrań jest wykonanie Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia pochodzące prawdopodobnie z czasów Zespołu Akordeonistów TW.


https://www.youtube.com/watch?v=HBb9fdHJKts (https://www.youtube.com/watch?v=HBb9fdHJKts)


(https://i.imgur.com/2WQbj9r.jpg)


(https://i.imgur.com/Df6b1Yo.jpg)Melodie Tadeusza Wesołowskiego były często wykorzystywane w polskiej kinematografii. "Elektryczne schody" występowały w serialu "Wakacje - nas czterech" na początku filmu jako ciche tło rozmowy dwóch młodzieńców. W związku z tym, jakość jest niezadowalająca. Wydawać się może, że jest to właśnie ww. nagranie Orkiestry.


(https://i.imgur.com/KX5xwl3.png)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 19 gru 2021, 13:49
Żółtodziób - Zespół Harmonistów Tadeusza Wesołowskiego.


Polka pojawiła się on-line stosunkowo niedawno. Można uznać, że jest to rarytas, ponieważ nigdzie nie ma o niej wzmianki :)


https://www.youtube.com/watch?v=uQh_duRGzw8 (https://www.youtube.com/watch?v=uQh_duRGzw8)


(https://i.imgur.com/uBjJiaN.png)Dziś są Niny imieniny


https://staremelodie.pl/piosenka/3514/Dzis_sa_Niny_imieniny (https://staremelodie.pl/piosenka/3514/Dzis_sa_Niny_imieniny)


(https://i.imgur.com/5jhB2WD.jpg)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 20 gru 2021, 20:46
Według Katalogu Polskich Płyt Gramofonowych Elektryczne schody wydane były stosunkowo niewiele razy, tzn.:
- na płycie Pronit L0200/ Muza L0200 pt. "1000 Taktów muzyki tanecznej Nr. 2". Prawdopodobnie na obu Pronit/ Muza polkę wykonuje orkiestra PR, chociaż, by być pewnym należałoby wysłuchać też tej z czerwoną naklejką
- pocztówka dźwiękowa Tonpress R0632-II. "Elektryczne schody" i "W lipcowym słońcu" wykonuje Zespół Akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego


http://www.kppg.waw.pl/Strona%202019/sngPltX.php?utwor=4039 (http://www.kppg.waw.pl/Strona%202019/sngPltX.php?utwor=4039)Zbiór płyt, które wydano z melodiami wykonanymi tylko lub miedzy innymi przez Zespół Akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego:

http://www.kppg.waw.pl/Strona%202019/prsPrfX.php?osoba=2935&prf=3 (http://www.kppg.waw.pl/Strona%202019/prsPrfX.php?osoba=2935&prf=3)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 24 gru 2021, 13:29
Niektóre utwory Tadeusza Wesołowskiego zostały opracowane na orkiestrę, np. Lucynka i Elektryczne schody wykonywane mogą być w nw. składzie instrumentów. W takiej obsadzie zagrano schody z wcześniejszego posta.


(https://i.imgur.com/9UBoBfA.png)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: ElektroHarmonia w 17 sty 2022, 15:35
Witam chciał bym coś wtrącić do tematu T.Wesołowskiego rozmawiałem dziś ze znajomym który z racji
swojego wieku znał osobiście Jędrycha i jeździł do Dęblina stroić i naprawiać swój akordeon i Jędrych opowiadał mu że właśnie Tadeusz Wesołowski przyjeżdżał do niego naprawiać i stroić swój instrument
a przy odbiorze instrumentów Jędrych chciał posłuchać jak grają właściciele a wręcz nalegał by grali,
(myślę że to było coś w stylu nie pograsz mi to nie przyjeżdżaj więcej :D ) i właśnie Wesołowski był bardzo niechętny do grania i ciężko było go namówić do tego dopiero po usilnych prośbach Jędrycha zaczynał coś grać [akordeon]

Nie wiem czemu tak było, Kasparov może ty wiesz kolego czemu tak było?
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 18 sty 2022, 10:31
Ciężko stwierdzić   ::)

Jedyne, co mi przychodzi do głowy, że może mu się nie chciało. Komponował, ćwiczył po 6-8h dziennie, dawał występy, podróżował z muzyką, więc na co dzień miał tego akordeonu sporo. Wesołowski korzystał m. in. z harmonii Boruckiego w W-wie, który wtedy funkcjonował. Co robił w Dęblinie? Może pojechał odpocząć do rodziny, znajomych i przy okazji coś naprawić i pograć? Dzisiaj trudno powiedzieć, natomiast fajny trop :)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: omega77 w 21 sty 2022, 21:37
"Z naszej wsi" (kujawiak) z rep. Tad. Wesołowskiego
https://youtu.be/ONzZS8ssnEw
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: ElektroHarmonia w 22 sty 2022, 10:15
omega77 Fajne wykonanie [brawo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 22 sty 2022, 16:11
omega77 wielkie brawo za zmierzenie się repertuarem Koncertmistrza oraz wielkie brawo za wspaniałe wykonanie!
  :)  [brawo]  :)  [brawo]  :)  [brawo]   :)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Marcel w 22 sty 2022, 17:41
omega77, świetnie wyszło :) Najfajniejszy kujawiak, jakiego słyszałem. Momentami przypomina klimatem mazurkę, np.: "Tra Veglia e Sonno" (https://forum.akordeonowe.pl/utwor-wyzwanie/tra-veglia-e-sonno-utwor-wyzwanie/).
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: omega77 w 22 sty 2022, 20:29
Dzięki koledzy, miło mi, że się podobało
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Leszek w 22 sty 2022, 23:30
Nie znam za bardzo tego typu muzyki ale podoba mi się ten kujawiak i oczywiście Twoje wykonanie  :)
Brawo  [brawo] [brawo] [brawo] [brawo] [brawo] [piwo] [akordeon]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 26 sty 2022, 19:25
W utworach i opracowaniach Tadeusza Wesołowskiego pojawiają czasem akordy zwiększone w akompaniamencie. Przykładowe oznaczenia to g+ lub f+#

https://forum.akordeonowe.pl/abc-teorii-muzyki/rozne-sposoby-oznaczania-akordow/msg97470/#msg97470 (https://forum.akordeonowe.pl/abc-teorii-muzyki/rozne-sposoby-oznaczania-akordow/msg97470/#msg97470)

Tadeusz Wesołowski był bardzo precyzyjny w swoich pracach. Opublikowane zeszyty z nutami dotyczyły odtworzenia melodii na akordeonie. Mimo, że autor grał w zespole, gdzie akompaniament był realizowany przez pianino, kontrabas i gitarę, to zapis całkowicie pozwalał zagrać takie trójdźwięki zwiększone na akordeonie. Tadeusz Wesołowski grał m. in. na takim 140 basowym instrumencie, gdzie akordy zwiększone zajmowały 7. rząd basów. Przykładowy schemat poniżej:


(https://i.imgur.com/19MZFQi.jpg)


Istotne jest to, że wydane nuty były na pewno akordeon, mimo, iż można je wykorzystać podczas gry zespołowej, co nieraz może zmylić. Harmonie z akordami zwiększonymi były w ówczesnych czasach dość popularne, choć z czasem zaniechano stosowania tego typu trójdźwięków.

https://forum.akordeonowe.pl/basy-akordeonu/akordeon-140-basow/msg97249/#msg97249 (https://forum.akordeonowe.pl/basy-akordeonu/akordeon-140-basow/msg97249/#msg97249)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 28 sty 2022, 21:06
Narodowe Archiwum Cyfrowe (ul. Hankiewicza 1, 02-103 W-wa) posiada prawdziwy rarytas. 76. minutowy koncert z końca lat '40! Uczta melomana możliwa jest tylko w placówce.


Polskie Radio z koncertem we wsi Redaki, w powiecie iławskim województwa olsztyńskiego

Gra zespół harmonistów Wesołowskiego. Śpiewają: Zofia Komorowska i Kazimierz Poreda - artyści Opery Warszawskiej. W koncercie uczestniczy chór Eryana, na miniaturowych harmonijkach gra Władysław Motykowski.   

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/16594138 (https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/16594138)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: omega77 w 07 lut 2022, 21:27
"Moje marzenie"... walc 🙂
https://youtu.be/sfBlpL3CCsM
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 07 lut 2022, 21:42
Wyśmienicie! 8) Brawo za włożoną pracę i podjęcie wyzwania trudnego technicznie utworu. Ta muzyka żyje, gdy się ją gra oraz słucha :)

Należy dodać, że melodie, (walc "Moje marzenie" i kujawiak "Z naszej wsi") jakie nagrał omega77 są aktualnie jedynymi wersjami akordeonowymi solo tych kawałków :) 
[brawo]  [brawo]  [brawo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: omega77 w 08 lut 2022, 07:37
Dzięki Kasparov.....chyba zarazileś mnie tym tematem na dłużej. Kawał WSPANIALEJ MUZY....żebym tylko podołał...na przyzwoitym poziomie😁🎹
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: omega77 w 18 mar 2022, 17:10
"Nad Naroczą"... walc
https://youtu.be/g6oMysPPYR8
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: omega77 w 19 mar 2022, 04:16
"Kumoterski"... oberek
https://youtu.be/zDJNBPvesN0
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: ElektroHarmonia w 19 mar 2022, 06:34
omega77 Gratuluję, świetne wykonanie
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: maz63 w 19 mar 2022, 08:35
Super  [brawo]
Mierzyć się z utworami Wesołowskiego to nie lada wyzwanie  [akordeon]
Gratuluję
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 19 mar 2022, 12:27
omega77, to Twój 4. utwór Wesołowskiego świetnie zagrany i coś czuję, że nie ostatni  [brawo] Dzięki, że przybliżasz nam te melodie, które dzisiaj są trudno dostępne, a wciąż żyją :)
Brawo za wkład, pracę, zaangażowanie i przedstawienie.

Jesteś Debeściak!
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: omega77 w 19 mar 2022, 20:49
Dzięki koledzy, miło mi, że się Wam podoba [piwo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: omega77 w 02 maj 2022, 17:41
Walczyk "Stenia"
https://youtu.be/16ibWENmUKQ
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 02 maj 2022, 21:54
Brawo po raz kolejny!  [brawo] [akordeon]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: omega77 w 04 maj 2022, 22:52
Dzięki Kasparov [piwo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 06 maj 2022, 22:30
Brawo dla kolejnych Wykonawców [brawo] [brawo] [brawo] muzyki Tadeusza Wesołowskiego


Jerzy Łukasiewicz i zespół Camerata Vistula prezentują:

Walc dla Neli
https://youtu.be/PATYx6qWIww

Edzio trębacz - Edzio trąbił, zatem w zespole nie mogło zabraknąć trąbki ;)
https://youtu.be/q-1vy4cjFX4 (https://youtu.be/q-1vy4cjFX4)

W dolinie róż
https://youtu.be/0Zcl_4bjJD8

Uśmiech, walc
https://youtu.be/CMZqHuX-ekg


Czy wiecie w którym zbiorze lub opracowaniu można znaleźć nuty "Doliny róż"?
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Marcel w 05 lip 2022, 09:59
Przykład na to, że muzyka nie zna granic:

Maki Otowa (akordeon) & Kazuo Yoshida (flet) - "O Mej Matuli" muz. T. Wesołowski
https://youtu.be/FACOY-7QLPg
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 12 paź 2022, 19:59

Stanisław Morawski
"Z temperamentem" - Polka Tadeusza Wesołowskiego
https://www.youtube.com/watch?v=VEZx_GJhrCI (https://www.youtube.com/watch?v=VEZx_GJhrCI)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz w 12 paź 2022, 20:50
Świetne wykonanie, podobnie jak wszystkie inne Stanisława Morawskiego na YT - jest co oglądać, prawdziwy mistrz, nauczyciel i wirtuoz [brawo] [brawo] [brawo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Pedros w 16 paź 2022, 07:00
Pięknie wykonany utwór  [brawo]
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 20 lis 2022, 20:30
Zachęcam do posłuchania dwóch mało znanych utworów  :)

Baletnica - zespół harmonistów T. Wesołowskiego, Fogg-Record /instrumentalne
https://youtu.be/R1VJB1IUvXo (https://youtu.be/R1VJB1IUvXo)

Wiejski oberek - zespół harmonistów Tadeusza Wesołowskiego, Fogg-Record /instrumentalne
https://youtu.be/itHI2_9DJyk (https://youtu.be/itHI2_9DJyk)
Tytuł: Odp: Tadeusz Wesołowski
Wiadomość wysłana przez: Kasparov w 24 lis 2022, 07:05
Kolejne perełki :)


Fik-Mik, poleczka - Zespół Harmonistów Tadeusza Wesołowskiego, Fogg-Record /instrumentalne/
https://youtu.be/vd1VFDYosAE (https://youtu.be/vd1VFDYosAE)


Tola, walczyk - Zespół Harmonistów Tadeusza Wesołowskiego, Fogg-Record /instrumentalne/
https://youtu.be/RQCGWgV1EwM (https://youtu.be/RQCGWgV1EwM)