Jak w przypadku wielu innych "skrótów" i "metod", autorem była osoba dogłębnie znająca klasyczne zasady, która chciała je uprościć dla amatorów. Autorem był Joseph Schillinger (kompozytor, teoretyk muzyki).
Z własnego doświadczenia wiem , że to czasami może być zgubne. Po prostu - dla człowieka o tak wielkiej wiedzy pewne sprawy są tak oczywiste, że sądzi , iż "pójście na skróty" wszystko tłumaczy.
A to niezupełnie tak - jak u mnie z tymi tabelkami , których do teraz nie rozumiem.
Przegrywałem sobie wczoraj (na "plastikowych" klawiszach , niestety...) te akordy "na czerwono" - gdzie nie wolno ponoć dokładać określonych składników. Brzmią bardzo dobrze...
No i nie mogę pojąć skąd taki a nie inny wybór tego autora z filmiku.
On na pewno zrobił to według jakichś koncepcji , ale ja do nich dotrzeć nie potrafię.
Tym bardziej , że w znanych mi źródłach nie znalazłem podobnej.
A tak w ogóle - może by tak spróbować dotrzeć na razie do prostszych materiałów,(jest ich chyba trochę w internecie! - bo czego tam nie ma..
Chyba ktoś nawet wrzucił filmik o "wlazł kotku"...) , które po kolei wprowadzają w tajniki poszerzania harmonii. (np. zamiana IV stopnia na drugi; podwyższenie tercji VI stopnia (czyli z a-moll na A-dur, żeby akord zyskał tryb durowy i wtedy stał się dominantą do drugiego stopnia (A-dur(lub A7) - d-moll - G7 - C-dur, czyli ciąg dominant - często stosowany w jazzie), a potem dopiero - co dokładać , a czego nie?...
Może trochę o skalach - na pierwszym , drugim , trzecim itd. stopniu gamy, możliwościach budowy akordów na nich. A potem dopiero o alteracjach , czyli podwyższaniu i obniżaniu poszczególnych składników i ich znaczeniu i funkcji w harmonii.
Ja może nie jestem specjalnie "lotny" , ale w podręcznikach jazzowych amerykańskich , angielskich , ruskich włoskich i polskich grzebię jakieś półtora roku, a jestem dopiero na samiuuuchnym początku !
A żeby ta nauka miała sens , to każdy podręcznik "nakazuje" wszystkie te elementy grać we wszystkich tonacjach.
A jakieś tam przygotowanie z "klasyki" mam...
Tego naprawdę "na skróty" się nie da!...
Marcel! Czy jest możliwość jakiegoś większego zdjęcia tego "diala", bo słabo nuty widać?