Autor Wątek: Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)  (Przeczytany 1674 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nowal

  • *
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Piaseczno, Mazowieckie
Ktoś może spotkał się z takim akordeonem i pomoże w identyfikacji.
Otóż po rozpołowieniu moim oczom ukazały się napisy A-B ALBIN HAGSTROM ALVDALEN. Na każdej głośnicy jest ten sam numer i ten sam zapis, dodatkowo na jednej głośnicy basowej zapis z wykonanej kontroli-tak tłumaczy google.
Już jeden wynalazek posiadam, teraz czas na drugi może po zdjęciach ktoś coś podpowie.
Posiada jeden registr który załącza dodatkowo 3 chór.
Jedna głośnica posiada dwa głosy obok siebie a z drugiej strony jest jedne po środku co sprawia ze ułożone są w "trójkąt". Głośncie zakrywa 5 dekawek jednak na zdjęciu słabo to widać.
po stronie melodycznej są 3 rzędy dekawek( dwa prostokąty i jedna trójkątna).
Basy to 3 głośnc z czego jedna leży.

1.
https://i.imgur.com/U09Ylmd.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



2.
https://i.imgur.com/nj3I7Xc.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



3.
https://i.imgur.com/dXynXOz.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



4.
https://i.imgur.com/pOJeJXg.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



5.
https://i.imgur.com/ah6Gip3.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



6.
https://i.imgur.com/9jHdIEX.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



7.
https://i.imgur.com/1eNwHE2.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



8.
https://i.imgur.com/RK2CkrR.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



9.
https://i.imgur.com/7NsKZR9.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



10.
https://i.imgur.com/ayIM5l9.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



11.
https://i.imgur.com/EmovUCV.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7899
To jest Hagström Excellent 53. (napis "Ibiza" jest doczepiony)

Offline guralband

  • VIP Złota Rączka
  • *****
  • Wiadomości: 1258
  • Skąd: lubuskie
Czy możesz ściągnąć galeryjkę i zrobić jeszcze raz zdjęcie układu dekawek ? Są 4 głośnice po 2 rzędy dziur czyli 8 dziur. Nie pasuje mi to za bardzo do 3 chórów.  Są 2 czy 3 rzędy dekawek ?

Offline Nowal

  • *
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Piaseczno, Mazowieckie
Nie ma problemu wieczorem mogę zrobić. Ale tam jest tak śmiesznie to rozwiązane że dwa rzędy dekawek 1i 2 są prostokątne ta 3 jest w trójkąt. I jedna glosnicy jest inna niż te dwie tam są głosy obok siebie jak by połączone. Chodzi o tą na samej górze zdjęcia ma 10otworow z jednej i 5 zamykanych registrem.
Czy te głosy to głosy dixa?

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7899
Strona z katalogu Hagströma z 1942 r.:

https://i.imgur.com/r1pthZI.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)


Tłumaczenie:

"Excellent Nr 53

Nowy model tego 3-chórowego akordeonu schodkowego (przypis - chodzi o typ gryfu), który niniejszym prezentujemy, jest niezwykle atrakcyjny.

Proszę zwrócić uwagę na przyjemny, zaokrąglony kształt instrumentu, piękne linie oraz harmonijną spójność w projekcie klawiatur, galeryjki i dekoracji.

Żaden akordeon schodkowy w analogicznym przedziale cenowym, czy to szwedzki, czy importowany, nie osiągnął takiej popularności, ale też nigdy wcześniej nie istniał instrument o tak konsekwentnie wysokiej jakości i tak pięknym, pociągającym wyglądzie – przyjemność zarówno dla oka, jak i ucha.
Registry kołyskowe (przełączniki) w części dyszkantowej.

EXCELLENT to najbardziej kompletna seria wysokiej jakości akordeonów, jaka kiedykolwiek powstała. Marka jest gwarancją wysokiej jakości i mistrzowskiego szwedzkiego kunsztu rzemieślniczego. Nasza gwarancja stanowi najlepszą ochronę przed ewentualnymi wadami fabrycznymi. Drobne usterki tego typu mogą niekiedy wystąpić nawet przy najstaranniej wykonanych pracach, lecz nasz pierwszorzędny serwis pozostaje wówczas do Państwa dyspozycji.

Specyfikacja:
82 guziki, 120 basów.
3-chórowy.
Skala: 50 tonów, od Do (c) do Do krzyżyk (ciss).
Rozmiar: 42 x 18 cm.
Waga: ok. 7 kg.

Cena, wliczając futerał: Gotówka 795 kr, na raty 875 kr.

Warunki ratalne:
Pierwsza wpłata 200 kr. Miesięczna rata 25 kr.

Gwarancja zgodnie z naszymi przepisami gwarancyjnymi."


Jako ciekawostkę dodam, że ten akordeon kosztował wtedy (Szwecja, 1942 r.) około dwie i pół miesięcznej pensji (średniej wysokości).

Offline guralband

  • VIP Złota Rączka
  • *****
  • Wiadomości: 1258
  • Skąd: lubuskie
Wygląda na to że są to głosy DIXa

Offline Nowal

  • *
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Piaseczno, Mazowieckie
Czy możesz ściągnąć galeryjkę i zrobić jeszcze raz zdjęcie układu dekawek ? Są 4 głośnice po 2 rzędy dziur czyli 8 dziur. Nie pasuje mi to za bardzo do 3 chórów.  Są 2 czy 3 rzędy dekawek ?

Po zdjęciu galeryjki nie mogę zrobić lepszego zdjęcia dekawek, zasłaniają ta jedną dźwigienki i korpus klawiatury. Tak to wygląda od środka.

https://i.imgur.com/n7hT598.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



https://i.imgur.com/RuzGn4t.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)



https://i.imgur.com/T3E57MO.jpeg
Ibiza Excellent 53? Guziki gryf C (Odp.: Hagström Excellent 53)

Offline guralband

  • VIP Złota Rączka
  • *****
  • Wiadomości: 1258
  • Skąd: lubuskie
Nie o to mi chodziło. Zrobiłeś zdjęcie głośnicy. Chodzi o zdjęcie nr 11 (ostatnie) tylko pod takim kątem aby zobaczyć układ klapek.

Offline Nowal

  • *
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Piaseczno, Mazowieckie
Nawet pod innym kątem ciężko zrobić zdjęcie 3rzedu klapek bo są mocno zasłonięte.
Ale wygląda to tak że pod pierwsza i druga klapka są 3 otwory tak samo pod 3 tylko inne ułożenie. Ta glosnica jest polaczone że głosy są obok siebie a registr otwiera ten dodatkowy. Będę rozbierał go żeby zmienić filc to próbie dokładniejsze zdjęcia 
« Ostatnia zmiana: 08 sty 2026, 12:30 wysłana przez Nowal »