Autor Wątek: Jak ćwiczyć z metronomem? - poradnik  (Przeczytany 12015 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7675
    • Zobacz profil
Jak ćwiczyć z metronomem? - poradnik
« 19 gru 2014, 22:02 »
Jest to rozdział z "Poradnika Akordeonisty", którego autorem jest Pan Ryszard Borysionek.
Pan Ryszard zgodził się na opublikowanie poradnika na naszym forum :)

Jeżeli chcesz coś dodać w tym temacie lub masz jakieś pytania związane
z tematem tego rozdziału to śmiało pisz posty poniżej.


Niezawodny sposób pracy z metronomem.

Każdy instrumentalista powinien posiadać metronom. Polecam taki oto sposób ćwiczenia przynoszący szybko świetne efekty.

1. wybierz fragment, który sprawia Ci największą trudność.

2. zacznij go ćwiczyć w wolnym tempie. Ustaw metronom np. na 60 uderzeń na minutę (jeżeli melodia pozwoli - ćwicz z wykorzystaniem omówionych w poprzednim rozdziale rytmizacji).

3. przegraj ten fragment kilkakrotnie w tym tempie zmieniając wzór rytmizacji.

4. ustaw metronom na 62 uderzenia na minutę. Ćwicz wybrany fragment jak w punkcie 3.

5. zwiększ tempo do 64 i postępuj zgodnie z punktem nr 3.

6. zwiększaj tempa o 2 uderzenia na minutę aż dojdziesz np. do 90.

Pomyślisz sobie pewnie ? nudy i strata czasu! Otóż nie. Zaczynając grę w wolnym tempie nie powinieneś się mylić. Zapanujesz nad każdym szczegółem wykonawczym. Jeżeli zwiększysz tempo tylko o 2 ? będziesz miał wrażenie, że grasz cały czas tak samo szybko. Jak przyspieszysz metronom
o kolejne 2 uderzenia ? wrażenie się nie zmieni.

Za godzinkę, grając już w tempie 90 cały czas będzie Ci się zdawało, że ćwiczysz jednakowo szybko. A tu miła niespodzianka: grasz już szybko i precyzyjnie! Taka metoda ćwiczenia to klucz do sukcesu.

Pamiętaj: nie zwiększaj tempa sąsiednich wykonań więcej niż o 2. Jeżeli myślisz, że po zagraniu w tempie 60 dasz radę bezbłędnie wykonać ćwiczony fragment utworu od razu w 90 ? mylisz się. Tak się nie da. W muzyce wszystko potrzebuje czasu i jest następstwem małych ale konsekwentnych kroczków. To tak jak w życiu codziennym. Jeżeli przeglądasz się codziennie w lustrze wydaje Ci się, że się
nie zmieniasz. Dla znajomych, którzy codziennie Cię widzą prze wiele miesięcy wyglądasz tak samo. Lecz ktoś kto Ciebie rok nie widział krzyknie: to Ty!? Nie poznałem Cię? ale się zmieniłeś.

Korzystając systematycznie z opisanych w tym rozdziale metod ćwiczenia możesz sprawić, że w niedługim czasie Twoje granie stanie się bardziej precyzyjne i swobodne. Sam korzystam z tej metody ćwiczenia i jestem z niej bardzo zadowolony.

Offline piotrek87

  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Skąd: Szczerców
Odp: Jak ćwiczyć z metronomem? - poradnik
« Odpowiedź #1, 07 kwi 2015, 11:25 »
A podpinając się pod pytanie, jaka prędkość powinna być ustawiona na metronomie aby grać w miarę płynnie. Chodzi mi o jakąś wartość standardową. Aktualnie mam ustawione na 150 czy to nie jest za wysoko/ nisko? Dodam że zacząłem się uczyć na akordeonie jakiś miesiąc temu. Aktualnie gram "żuraw" "pójdziemy na łów" klawisze z basami. Jestem samoukiem(głównie youtube). Proszę o pomoc jest to mój pierwszy post ;)

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7675
    • Zobacz profil
Odp: Jak ćwiczyć z metronomem? - poradnik
« Odpowiedź #2, 07 kwi 2015, 13:19 »
jaka prędkość powinna być ustawiona na metronomie aby grać w miarę płynnie
Moim zdaniem w pytaniu znajduje się już odpowiedz :) Ponieważ, prędkość na metronomie powinna być zawsze ustawiona właśnie na taką, aby (przy aktualnych umiejętnościach) grać płynnie... :) Nic nie szkodzi, jeżeli jest to wartość niższa od oryginalnego tempa utworu. Ważne, aby grać w danym tempie płynnie, zarówno w prostych, jak i trudnych miejscach utworu.

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7675
    • Zobacz profil
Odp: Jak ćwiczyć z metronomem? - poradnik
« Odpowiedź #3, 21 paź 2015, 01:50 »







Offline Partyzgit

  • ***
  • Wiadomości: 162
    • Zobacz profil
  • Skąd: Małopolska
Odp: Jak ćwiczyć z metronomem? - poradnik
« Odpowiedź #4, 17 wrz 2018, 09:16 »
Witam. Zacząłem ćwiczyć z metronomem ubieram słuchawki i gram. Lewą ręką na początku miałem problemy nawet jak prawą nie grałem ale teraz jest już ok. Gorzej jak dokładam prawą.
Mam pytanie czy owocne może być ćwiczenie na sucho z metronomem?
Tzn słuchawki na uszach a lewą wystukuje sobie różne rytmy 3/4, 4/4,2/4 oraz inne bicia lewej ręki z ćwierćnutami i ósemkami(tu mam największe problemy jeśli wezmę akordeon i w prawej jest nawet najprostsza melodia typu "o miła moja"). Prawą staram się robić coś innego np przeglądać forum itp.


Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7675
    • Zobacz profil
Odp: Jak ćwiczyć z metronomem? - poradnik
« Odpowiedź #5, 17 wrz 2018, 16:13 »
Partyzgit, ćwiczenie z akordeonem jest lepsze, niż ćwiczenie bez akordeonu, ale i ćwiczenie bez akordeonu jest lepsze, niż żadne ćwiczenie. W zależności, więc od warunków, jeżeli nie masz akordeonu pod ręką, to metronom puszczony na słuchawkach i wystukiwanie rytmu - może być owocnym ćwiczeniem.

Jeżeli będziesz ćwiczył razem z metronomem puszczonym na słuchawkach, a rytm basowania będziesz wystukiwał bez akordeonu, to zwróć uwagę, aby nie stukać mocno / głośno, ponieważ możesz później to mocne stukanie podświadomie przenosić na akordeon.


Wspominasz o dwóch problemach:

1) Ogólnie z rytmicznym graniem. Ćwiczenie basowania z metronomem jest dobrym ćwiczeniem, aby wyrobić poczucie rytmu. O tym było już pisane np. tutaj, tuż nad Twoją wiadomością. W większości utworów granych na akordeonie - prosty, równy rytm grany lewą ręką jest łatwym punktem odniesienia dla prawej ręki.

2) Z synchronizacją lewej i prawej ręki - ponieważ wspominasz, że gdy dokładasz prawą rękę, to wszystko się rozjeżdża. O tym zagadnieniu jest cały wątek - Jak połączyć granie melodii i basowanie? Ćwiczenia na koordynację prawej i lewej ręki.


Najpierw poćwicz samo basowanie z metronomem (początkowo może być "na sucho", bez akordeonu, później jednak z akordeonem - ponieważ ćwiczmy nie tylko miejsce startu dźwięku, co jest ćwiczone przy stukaniu, ale i długość jego trwania). Jeżeli będziesz już basował równo i nie będzie wymagało to od Ciebie żadnego trudu oraz podobnie z równym graniem samą prawą ręką z metronomem, to wtedy zajmij się ćwiczeniami na koordynację obu rąk (o czym jest osobny, wspomniany temat) - dodanie do basowania z metronomem, jednocześnie jakiejkolwiek czynności, która wymaga uwagi, wykonywanej prawą ręką, może być ćwiczeniem na wyrobienie automatyzmu pracy lewej ręki.


Jeżeli ktoś ma telefon z Androidem, to polecam program Metronomerous (ma dużo opcji, a przy tym jest darmowy i bez wyświetlających się reklam).

Offline tutto bene

  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
  • Skąd: W-wa Wesoła
Odp: Jak ćwiczyć z metronomem? - poradnik
« Odpowiedź #6, 21 paź 2018, 15:41 »
Jeśli chodzi o mnie ja do metronomu przyzwyczaiłem grając gamy :), oczywiście basy zwłaszcza te trudniejsze ze skokami też trenuję na metronomie.

Offline Jarzyna

  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
  • Skąd: Nowa Sarzyna
Odp: Jak ćwiczyć z metronomem? - poradnik
« Odpowiedź #7, 20 cze 2020, 12:28 »
Uważam, że jakiekolwiek używanie metronomu jest zasadne. Samo słuchanie metronomu przyzwyczaja nas do równego rytmu. Ja robię tak: Najpierw czytam sobie utwór, żeby mniej więcej poznać melodię i charakter, następnie uruchamiam metronom i do końca nauki utworu się z nim nie rozstaję. Tempo metronomu dopasowuję do aktualnych możliwości wykonawczych. Po dokładnym nauczeniu się utworu, ćwiczę go jeszcze z metronomem ustawionym na wiele szybsze tempo niż faktyczne tempo wykonania utworu, Zwolnienie tempa przy wykonywaniu daje mi taki komfort, że jakby co to radziłem sobie w trudniejszych warunkach. Jeszcze jedna sprawa moim zdaniem bardzo ważna. Zaczynam ćwiczenia naprawdę bardzo wolno, i jestem przekonany, że jest to trudniejsze niż granie w szybkim tempie, ale więcej daje.