Partyzgit, ćwiczenie z akordeonem jest lepsze, niż ćwiczenie bez akordeonu, ale i ćwiczenie bez akordeonu jest lepsze, niż żadne ćwiczenie. W zależności, więc od warunków, jeżeli nie masz akordeonu pod ręką, to metronom puszczony na słuchawkach i wystukiwanie rytmu - może być owocnym ćwiczeniem.
Jeżeli będziesz ćwiczył razem z metronomem puszczonym na słuchawkach, a rytm basowania będziesz wystukiwał bez akordeonu, to zwróć uwagę, aby nie stukać mocno / głośno, ponieważ możesz później to mocne stukanie podświadomie przenosić na akordeon.
Wspominasz o dwóch problemach:
1)
Ogólnie z rytmicznym graniem. Ćwiczenie basowania z metronomem jest dobrym ćwiczeniem, aby
wyrobić poczucie rytmu. O tym było już pisane np.
tutaj, tuż nad Twoją wiadomością. W większości utworów granych na akordeonie - prosty, równy rytm grany lewą ręką jest łatwym punktem odniesienia dla prawej ręki.
2)
Z synchronizacją lewej i prawej ręki - ponieważ wspominasz, że gdy dokładasz prawą rękę, to wszystko się rozjeżdża. O tym zagadnieniu jest cały wątek -
Jak połączyć granie melodii i basowanie? Ćwiczenia na koordynację prawej i lewej ręki.
Najpierw poćwicz samo basowanie z metronomem (początkowo może być "na sucho", bez akordeonu, później jednak z akordeonem - ponieważ ćwiczmy nie tylko miejsce startu dźwięku, co jest ćwiczone przy stukaniu, ale i długość jego trwania). Jeżeli będziesz już basował równo i nie będzie wymagało to od Ciebie żadnego trudu oraz podobnie z równym graniem samą prawą ręką z metronomem, to wtedy zajmij się ćwiczeniami na koordynację obu rąk (o czym jest osobny, wspomniany temat) - dodanie do basowania z metronomem, jednocześnie jakiejkolwiek czynności, która wymaga uwagi, wykonywanej prawą ręką, może być ćwiczeniem na wyrobienie automatyzmu pracy lewej ręki.
Jeżeli ktoś ma telefon z Androidem, to polecam program
Metronomerous (ma dużo opcji, a przy tym jest darmowy i bez wyświetlających się reklam).