Autor Wątek: System midi; to chyba jakaś nakładka?  (Przeczytany 2705 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aszeluk

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 115
  • Zobacz profil
 • Skąd: Gdynia
System midi; to chyba jakaś nakładka?
« 22 paź 2019, 23:28 »
Słucham często rosyjskich bajanistów (Sergiej Własow, Władimir Butusow). Natrafiłem na filmik
/www.youtube.com/watch?v=9e_ZQ88y0YY
Waleryj Sjomin to b znany w Rosji pieśniarz - akordeonista ale to co pokazał wypróbowując system midi!
Czy ktoś z forumowiczów jest zorientowany w tym temacie?

Offline guralband

 • VIP Złota Rączka
 • *****
 • Wiadomości: 1193
  • Zobacz profil
 • Skąd: lubuskie
Odp: System midi; to chyba jakaś nakładka?
« Odpowiedź #1, 24 paź 2019, 17:15 »
A co chcesz wiedzieć?
System midi to system komunikatów określających dźwięk.Jaki producent,który bank barw, która barwa, który dźwięk np c4, (format 0 lub 1), długość tego dźwięku.. itd....Ciąg tych oznaczeń jest długi  >:( Systemy midi to GM, GS, GS2 i może jeszcze jakieś inne. Zaczęło się od instrumentów klawiszowych w początkach lat 80-tych lub na przełomie. Miało chyba służyć do łączenia instrumentów lub modułów barw. Np grając na jednym instrumencie można było grać barwami z drugiego instrumentu lub modułu  lub razem jednymi i drugimi. W chwili obecnej służy też do innych celów.W instrumencie przeważnie są dwa lub trzy gniazda DIN, In, Out, Thru. In- wejście, Out - wyjście, Thru - wyjście. Samo zagadnienie jest bardziej złożone  ???
Instrument na filmie jest akustyczny ale ma zainstalowany system midi z modułem. Do tego potrzebny jest też wzmacniacz który przekazuje barwy z modułu. W instrumencie jest założony mechanizm który przekazuje przyciśnięcie guzika do modułu jako wyzwalacz  danego dźwięku. U mnie były to miedziane pręty ze srebnymi sprężynkami które były przy każdej dźwigni. Chyba nawet gdzieś mi zostały zdjęcia bo sam mechanizm zdemontowałem.
 Są niektóre stare akordeony akustyczno-elektroniczne które mają fabrycznie zamontowane barwy ale najczęściej jest to dodatkowa skrzynka, pedał i nieraz w zestawie wzmak. Instrument wtedy jest z MIDI w rozumieniu ogólnym jeżeli ma te gniazda z barwami, jeżeli tego nie ma to jest instrumentem akustyczno-elektronicznym. To tak z grubsza  ;D  Jak masz jeszcze jakieś pytania to pytaj  :)

Offline Marcel

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 7473
  • Zobacz profil
Odp: System midi; to chyba jakaś nakładka?
« Odpowiedź #2, 24 paź 2019, 20:10 »
W instrumencie jest założony mechanizm który przekazuje przyciśnięcie guzika do modułu jako wyzwalacz  danego dźwięku. U mnie były to miedziane pręty ze srebnymi sprężynkami które były przy każdej dźwigni.

Obecnie najczęściej są to magnesy przyklejone do dźwigni klawiszy i do popychaczy na stronie basowej, a naprzeciw nich ustawione czujniki halla.

https://i.imgur.com/pphHoUh.jpg
System midi; to chyba jakaś nakładka?Przykład przeróbki bandoneonu na MIDI

https://i.imgur.com/yPddhwb.jpg
System midi; to chyba jakaś nakładka?


https://i.imgur.com/fqjerXo.jpg
System midi; to chyba jakaś nakładka?


https://i.imgur.com/nULzkeI.jpg
System midi; to chyba jakaś nakładka?
Do każdego akordeonu akustycznego można dodać MIDI, jeżeli jednak nie był to oryginalnie akordeon akustyczno-elektroniczny i nie ma dostępnych "niemych" registrów po obu stronach akordeonu, to są pewne komplikacje z miechowaniem - akordeon możemy używać na 3 sposoby:

1) Grać akustycznie bez MIDI.

2) Korzystać z MIDI bez używania miecha (można w ten sposób np. ćwiczyć na słuchawkach, bez hałasowania). https://youtu.be/-HcOb-OQwh0?t=1m18s

3) Korzystać z MIDI używając miech, ale wtedy jednocześnie słyszymy MIDI + akustyczne dźwięki akordeonu. Na szczęście nie powinny się one gryźć ze sobą. Przy grze z nagłośnieniem, jeżeli chcemy, to możemy wysłać na głośniki same dźwięki z MIDI. Niestety odpada nam np. możliwość użycia transpozycji. https://youtu.be/KPSaVlV6qTQ

Inna opcja to użycie akordeonu, którego nam nie szkoda i usunięcie z niego głośnic. Chyba, że ktoś wpadnie na jakiś pomysł, jak przerobić mechanizm registrowy, aby była możliwość tymczasowego wyłączania wszystkich chórów (z obu stron akordeonu).


Sterownik MIDI również można wykonać samodzielnie... W Internecie są opisy projektów opartych na Arduino (najpopularniejsze rozwiązanie) oraz na prostszych elementach np.: http://przypadkiadama.com/old/n/muzykant6/muzykant6.htm

Inne artykuły z tej serii:
http://przypadkiadama.com/old/n/muzykant1/muzykant1.htm
http://przypadkiadama.com/old/n/muzykant2/muzykant2.htm
http://przypadkiadama.com/zrob/muzykant_3.htm
http://przypadkiadama.com/old/n/muzykant4/muzykant4.htm
http://przypadkiadama.com/old/n/muzykant5/muzykant5.htm
http://przypadkiadama.com/old/n/muzykant6/muzykant6.htm
http://przypadkiadama.com/old/n/muzykant7/muzykant7.htm
http://przypadkiadama.com/old/n/muzykant8/muzykant8.htm

Offline aszeluk

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 115
  • Zobacz profil
 • Skąd: Gdynia
Odp: System midi; to chyba jakaś nakładka?
« Odpowiedź #3, 28 paź 2019, 00:09 »
Dzięki za wyjaśnienia. Ponieważ na filmiku jest włoski akordeon "Fratelli" z jakoby nakładką systemu rosyjskiego (chyba?) midi pojawiło się to pytanie. Nie jestem zwolennikiem muzyki z syntetyzatorów dźwięku ale efekty zaskakująco jak dla mnie doskonałe.