Autor Wątek: Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce  (Przeczytany 5806 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Janucik

  • Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
  • Wiadomości: 1020
Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce
« 06 lut 2015, 08:04 »
Janucik, mieszkamy blisko siebie, bo co przy współczesnych środkach komunikacji stanowi 600 km


W intencji pogodnego weekendu:
Emerycie, wprowadziłeś pewien współczynnik zamętnienia... :) W powojennej Polsce nie ma miejscowości leżącej 600 km od Bydgoszczy. Domyślam się jednak, że to gdzieś w kierunku na Zaleszczyki :)..

Offline emeryt

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 402
  • Skąd: Podkarpacie
Odp: Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce
« Odpowiedź #1, 06 lut 2015, 08:26 »
Januciku
Problem wynikł stąd, że jeszcze nie nabyłem samolotu i odległości podaję drogami lądowymi a nie powietrznymi. Według moich danych - odległości nie mierzone suwmiarką - takie miejscowości są w obrębie dużej części podkarpackiego i południowej części małopolskiego. Gdy się umówimy na piwo to na pewno się znajdziemy.

Offline Janucik

  • Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
  • Wiadomości: 1020
Odp: Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce
« Odpowiedź #2, 06 lut 2015, 10:59 »
Januciku
Problem wynikł stąd, że jeszcze nie nabyłem samolotu i odległości podaję drogami lądowymi a nie powietrznymi. Według moich danych - odległości nie mierzone suwmiarką - takie miejscowości są w obrębie dużej części podkarpackiego i południowej części małopolskiego. Gdy się umówimy na piwo to na pewno się znajdziemy.

No przecież wiem, emerycie... ;)
W czasach młodości zjeździłem autostopem cały kraj wzdłuż i wszerz, i odległości miałem w paluszku. :)
Nie targaliśmy co prawda ze sobą akordeonu, ale zawsze trafił się ktoś wędrujący z gitarą, i były ogólnopolskie śpiewy na pace "stara" czy "żubra", albo na noclegu w stodołach. Mnóstwo jajcarskich piosenek wtedy poznałem. Twój region odwiedziłem parę razy, a i tak nie zobaczyłem wszystkiego. Może jeszcze kiedyś, choćby przy okazji tego piwa, na które zapraszasz? :)
Ponieważ wielu akordeonistów mamy na forum z okolic Łomży ;), to na tym krótkim filmie mogą zobaczyć jak wyglądało kiedyś skrzyżowanie w Różanie :), Na innym widać jak "stopujemy" na wylocie z Poznania w kierunku na Berlin... No i Krościenko - w drodze do "greckiego" Liskowatego :).. Podobno jakaś znana piosenkarka stamtąd pochodzi?


Wakacyjny autostop w czasach "gierkowskich".. :-) (video)


Być może forumową młodzież ten wpis zdziwi, ale myślę że ci którzy to pamiętają, wybaczą mi tę odrobinę wspomnień...
Pozdrawiam.

« Ostatnia zmiana: 06 lut 2015, 12:21 wysłana przez janucik »

Offline emeryt

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 402
  • Skąd: Podkarpacie
Odp: Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce
« Odpowiedź #3, 06 lut 2015, 12:02 »
Janucik-u
Moje zamieszkanie nie jest z jakiegokolwiek powodu utajniane. Mieszkam po prostu w Krośnie. Te około 600 km mi się przypominało z czasów kiedy maluchem musiałem jechać w Twoje strony a nie za bardzo mi się chciało, bo po przejechaniu tym pojazdem takiej odległości,to w głowie huczało jeszcze przez kilka dni.

Offline Janucik

  • Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
  • Wiadomości: 1020
Odp: Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce
« Odpowiedź #4, 06 lut 2015, 12:10 »
Maluch... Znam ten ból - byłem matką :)

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7899
Odp: Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce
« Odpowiedź #5, 06 lut 2015, 14:19 »
W czasach młodości zjeździłem autostopem cały kraj wzdłuż i wszerz, i odległości miałem w paluszku. :) Nie targaliśmy co prawda ze sobą akordeonu, ale zawsze trafił się ktoś wędrujący z gitarą, i były ogólnopolskie śpiewy na pace "stara" czy "żubra", albo na noclegu w stodołach.

http://youtu.be/STvQskFndgc

Janucik, zdradzisz jakie Twoim zdaniem mało znane miejsca w Polsce
są według Ciebie warte do zobaczenia "z plecakiem"? :)

Ja też uwielbiam "łazić z plecakiem" i zwiedzać różne zakamarki naszego kraju.
Szczególnie bliskie są mi Bieszczady, ale też bardzo lubię
np. Kazimierz nad Wisłą i jego wąwozy...

Świetne nagrania z Bieszczadami w różnych porach roku (video)
Legendy bieszczadzkie (video)

Wąwóz "Korzeniowy Dół" (okolice Kazimierza nad Wisłą)
https://www.youtube.com/watch?v=b9caXM2zyNA


Offline Janucik

  • Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
  • Wiadomości: 1020
Odp: Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce
« Odpowiedź #7, 06 lut 2015, 15:13 »
Marcel, wydaje mi się, że dzisiaj trudno o miejsca nie znane. Przy takim rozwoju nośników wiadomości pokazano już chyba wszystko jak nie w tv, to na YT. Niektóre mogą być jedynie rzadziej odwiedzane, jako nie leżące na głównym szlaku. Wtedy, to były miejsca, które rzeczywiście można było odkryć na własną rękę! Pamiętam, że np. licznych wejść do poniemieckich bunkrów w rejonie Międzyrzecza nikt nie pilnował i wystarczyło w okolicy popytać jakiegoś rolnika i okazywało się, że na końcu jego pola "musi cuś jest - pan idzie"...
Niestety, w moim autostopie najbardziej chodziło o ilość przejechanych kilometrów, wiele miejsc też przegapiłem. Nadal moim marzeniem jest błądzenie w Błędnych Skałach, czy właśnie w wąwozach koło Kazimierza. Nie mam za bardzo warunków, ale ciągle mam nadzieję :). Wyszukuję jednak skwapliwie różne perełki, obok których przejeżdżają nieświadome atrakcji tłumy, w drodze do urlopowych kurortów... Trudno coś odkryć, ale np. niezwykłe jezioro borowinowe niedaleko Koszalina po prostu mnie oczarowało, tym bardzie że można się w nim kąpać! Najlepiej bez niczego, bo woda jest w kolorze brunatnym, a z dna wybiera się borowinę i ku uciesze można się do woli tym smarować... Z pewnością są zdjęcia tego w necie, ale mi powiedziała o tym latarniczka z Gąsek, gdy spytałem ją o jakieś inne okoliczne atrakcje - prócz linii brzegowej :). Nie pojechała tam jednak ze mną, bo musiała latarnie zapalić przed nocą :)
 Dużo jest ciekawych rzeczy, które dla miejscowych są chlebem powszednim, bo codziennie na to coś patrzą, a okazują się czymś bardzo interesującym... Polecałbym też oczywiście spływ kajakowy Brdą, ale w weekendy robi się z rzeki autostrada, ale i tak jest fajnie. Zależy, co kto lubi.. :)
Ogólnie biorąc, to zniesmaczony jestem podawaniem na tacy wszystkich atrakcji zorganizowanym grupom, podwożenie autokarem nieomal na szczyt Wetliny itd. itp...
A czy wiecie, że prócz "kombajnu" turystycznego pn. Wieliczka. jest jeszcze inna kopalnia soli którą można zwiedzać? To Kłodawa, kopalnia na Kujawach. Jak już ktoś w końcu znudzi się obowiązkowym Licheniem, to ma niedaleko aby zjechać ponad 650 metrów pod ziemię, i to w zawrotnym tempie. To polecam! - a nie jakieś tam...
To na razie tyle.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 06 lut 2015, 15:35 wysłana przez janucik »

Offline Janucik

  • Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
  • Wiadomości: 1020
Odp: Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce
« Odpowiedź #8, 07 lut 2015, 09:41 »
Mógł bym dorzucić wąwóz Homole w Jaworkach koło Szczawnicy
https://www.google.pl/search?q=w%C4%85w%C3%B3z+homole&rlz=1C1SAVI_enPL593PL593&es_sm=93&tbm=isch&imgil=iP1ygPoXqtKruM%253A%253Ben3ym4CSgLKJxM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fpl.wikipedia.org%25252Fwiki%25252FW%25252525C4%2525252585w%25252525C3%25252525B3z_Homole&source=iu&pf=m&fir=iP1ygPoXqtKruM%253A%252Cen3ym4CSgLKJxM%252C_&usg=__4FH86joMpi40fec5KrbCKmsV3O4%3D&biw=1280&bih=675&ved=0CDIQyjc&ei=jsLUVJfCMaau7gbG6IGQDQ#imgdii=_&imgrc=SUpecwylmEyC0M%253A%3BmWkNa9GxYmQm1M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.mojeurlopy.pl%252Fupload%252Fobject%252F1289%252Fimages%252F9fb8a6a6ff38bf62d71f105176e8a678.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.mojeurlopy.pl%252Fszczawnica%252Fatrakcje-turystyczne%252F1289%3B640%3B480
Dzięki emerytku za ciekawą informację...
To ja dorzucę trasę rowerową wzdłuż morza. Projekt trasy dookoła Bałtyku dotowany i realizowany jest przy wsparciu Unii Europejskiej. Nie trzeba 2 tygodnie siedzieć w jakimś Mielnie czy Pobierowie, bo można bez problemu wypożyczyć rower, i na luzie przejechać kilkadziesiąt km w te i nazad :). Widoki wbrew pozorom się nie powtarzają, bo raz morze po prawej, a raz po lewej ręce :).. Wieczorem da się radę jeszcze pograć na akordeonie, pośpiewać przy prawdziwym ognisku:). Już w dawnych latach pokonałem sporą część wybrzeża rowerem - z namiotem i plecakiem.
Na szczęście UE nie macza palców w naszych obecnych "patriotycznych" pomysłach na tworzenie narodowej trasy głupoty, próżności i pychy. Niestety, obiektów na niej przybywa - nie potrzebne wiadukty, drogi prowadzące donikąd, pomniki-bałwany, budowle-szkarady mające niby działać cuda. itd...
Nie wiem, czy jest drugi tak ciekawy pod tym względem kraj... Wstyd powiedzieć, ale stajemy się dla świata Mekką dziwactwa!
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 07 lut 2015, 09:59 wysłana przez janucik »

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7899
Odp: Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce
« Odpowiedź #9, 07 lut 2015, 10:03 »
Wtedy, to były miejsca, które rzeczywiście można było odkryć na własną rękę! Pamiętam, że np. licznych wejść do poniemieckich bunkrów w rejonie Międzyrzecza nikt nie pilnował i wystarczyło w okolicy popytać jakiegoś rolnika i okazywało się, że na końcu jego pola "musi cuś jest - pan idzie"...

Historia co jakiś czas zatacza koło. Teraz po latach, w trochę zmienionej formie wraca też auto stop czy "łażenie po bunkrach". Autostop np. dzięki takim serwisom jak www.blablacar.com gdzie można znaleźć kierowcę, który zaoferuje turyście przy okazji robienia swojej trasy, przejazd za symboliczną kwotę, czy znaleźć turystę, który dorzuci parę groszy do paliwa.

A "bunkry" wracają w formie tzw. "eksploracji miejskiej" (Urban exploration)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Urban_exploration

Poradzieckie Miasto Widmo - Tube Raiders
Świątynia Kości - Tube Raiders
Tajemnice Twierdzy Poznań cz.1
Tajemnice Twierdzy Poznań cz. 2

Na kanale mają więcej filmików (m.in. z Czarnobyla): https://www.youtube.com/user/DMRandomStuff/videos




Offline Janucik

  • Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
  • Wiadomości: 1020
Odp: Autostop, niezwykłe miejsca w Polsce
« Odpowiedź #10, 07 lut 2015, 10:18 »
Zobaczenie czegoś ciekawego, dotarcie do jakiegoś miejsca, i wylanie przy tej okazji sporej ilości potu - do dodatkowa satysfakcja.
Dla mnie największą satysfakcją było swobodne zanurkowanie do samego dna w najgłębszym naszym jeziorze - Hańcza. ;)
Oczywiście nie twierdzę, że było to w najgłębszym miejscu :) :)
« Ostatnia zmiana: 07 lut 2015, 14:57 wysłana przez janucik »

 


Postaw kawę dla Forum Akordeonowe na buycoffee.to