Bardzo stare organy,sądzą po układzie registrów.
To prawda.
O tych organach:
Instrument
zbudował na początku XVII w. (przed 1616) Adrian Zickermann młodszy. Posiadały one wówczas 36 głosów i przypuszczalnie dwa bogato obsadzone manuały i pedał.
Charakterystyczną cechą rodziny Zickermann była samodzielność każdej z sekcji instrumentu oraz liczne i różnorodne rejestry 4-stopowe. Organy posiadały prawdopodobnie renesansową fasadę z trzema płaskimi wieżami piszczałkowymi (środkowa wyższa, boczne niższe) oraz dwa dwudzielne płaskie pola piszczałkowe pomiędzy nimi.
Około 1700 roku organy zostały przebudowane. Autor przebudowy nie jest znany z nazwiska. Najszerszą działalność w tym czasie prowadził
Mosengel. Ponieważ podział architektoniczny tego typu jest dość częsty w XVII i XVIII w., jedynie na podstawie analogii wyglądu szaf organowych trudno przypisywać instrument Mosengelowi. Jest jednak jeden szczegół występujący w wielu mosengelowskich prospektach - spiralnie skręcone kolumny między płaskimi polami piszczałkowymi - który może przemawiać za tym budowniczym.
Prawdopodobnie
po roku 1700 organy zostały powtórnie przebudowane, z tego też względu ich wygląd mógł zatem różnić się od dzisiejszego - były to prawdopodobnie dwie bliźniacze szafy boczne i niezależna od nich szafa pozytywu.
Zachowane XVIII-wieczne (lub częściowo XVII-wieczne) piszczałki prospektowe z cyny posiadają tzw. punce, które były typowe dla piszczałek prospektowych Mosengela oraz występowały u wielu innych budowniczych krajów bałtyckich.
Charakterystyczne są też wargi frontowych piszczałek w kształcie tzw. ?oślich grzbietów?. Wiele piszczałek wewnątrz organów pochodzi z XVIII w., część być może także z organów Zickermanna z początku XVII w., o czym mówi ich ciemna barwa, wskazująca na wysoką zawartość ołowiu, charakterystyczna dla stopu organowego do mniej więcej połowy XVII w.
Są to jedne organy posiadające zachowane piszczałki rodziny Zickermannów oraz prawdopodobnie jedyne zachowane organy, które
przebudował Johann Josua Mosengel.
Dodam jeszcze, że wspomiany Johann Josua Mosengel (16.09.1663 - 18.01.1731) z Królewca był twórcą między innymi organów ze Świętej Lipki.