Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - sebastian_ch

Strony: [1] 2
1
Powitania / Odp: Berton
« dnia: 11 lut 2021, 20:11 »
Cześć  :)

2
Nauka gry na akordeonie / Odp: Jak zagrać takie takty?
« dnia: 02 lip 2020, 17:35 »
dzięki

3
Nauka gry na akordeonie / Jak zagrać takie takty?
« dnia: 02 lip 2020, 17:21 »
Jak zagrać takie takty (jest to fragment etiudy Czernego)? Chodzi mi o całą nutę i półnuty grane na początku triol, tzn. czy trzymamy je cały czas (zgodnie z wartością rytmiczną) oraz o to, czy na początku trioli gdzie są cała nuta lub półnuta naciskamy klawisz dwukrotnie, raz na triolę drugi raz na całą lub półnutę leżącą na tej samej wysokości?

4
Nauka gry na akordeonie / Odp: Wasze ulubione ćwiczenia
« dnia: 21 cze 2020, 20:10 »
Kiedy 4 lata temu zaczynałem swoją przygodę z akordeonem i nauczyłem się utworu na pamięć bez patrzenia na klawiaturę, zawsze miałem problem w sytuacji, kiedy w połowie utworu się pomyliłem. Nie wiedziałem od jakiego dźwięku kontynuować, gdyż nie wiedziałem w jakim miejscu jestem na klawiaturze i musiałem zaczynać od początku. Nie trzeba wyjaśniać jakie to uciążliwe. Wydaje mi się, że ćwiczenie nr 3 ćwiczy wyobraźnię w ten sposób, że w sytuacji grania bez patrzenia na klawiaturę mózg "kontroluje" w jaki miejscu jesteśmy. Teraz, kiedy się pomylę najcześciej bez problemu kontynuuję dalej. Oczyście niewykluczone, że mój problem zniknął nie na skutek wykonywania tego ćwiczenia ale ze względu na nabyte doświadczenie podczas 4 letniej nauki. Ćwiczenie to jednak nadal wykonuje gdyż wydaje mi się, że "wizualizacja naciskania klawiszy" jest również dodatkowym punktem zaczepienia dla zapamiętania utworu którego się uczymy.

5
Nauka gry na akordeonie / Wasze ulubione ćwiczenia
« dnia: 10 cze 2020, 20:46 »
Wiadomym jest, że gamy, pasaże, kadencje to standard. Zapewne wielu z Was zna i wykonuje jeszcze inne, być może wymyślone przez siebie ćwiczenia. Proponuję się nimi podzielić. Ja wymyśliłem (zdaję sobie sprawę, że zapewne niczego nie wymyśliłem, gdyż ktoś już gdzieś kiedyś... jednak nie zaczerpnąłem ich z żadnego podręcznika - w tym sensie pomysł jest autorski, gdyż sam niego wpadłem) następujące:

1. Granie gam akordami, które można stworzyć w obrębie danej tonacji, to samo sekstami;

2. wprowadzenie do komputera (ja robię to na czytniku ebook) nazw akordów durowych i molowych we wszystkich 3 przewrotach, np. As(3) oznacza akord As-dur w 3 przewrocie, i "spowodowanie" aby komputer losowo wyświetlał nam pojedynczo te nazwy przez określony czas, a my w reakcji na to chwytamy dany akord w danym przewrocie. Trudność ćwiczenia można stopniować nie tylko skracając odcinki czasowe ale również np. nie patrząc na klawiaturę podczas zmian akordów oraz przez "optymalizowanie" zmian akordów poprzez wykorzystanie już użytych palców przy poprzednim akordzie;  W ten sam sposób można rozpisać sobie np. interwały i również ćwiczyć np. zapis As (6w^) oznacza sekstę wielką "w górę" od dźwięku As, czyli łapiemy As - F.

3. granie w bardzo wolnym tempie wprawek np. Hanona z zamkniętymi oczami i wypowiadanie nazw dźwięków które naciskami z jednoczesnym "unaocznieniem" sobie w wyobraźni naciskania klawiszy i śledzenia w ten sposób miejsca w jakim jesteśmy na klawiaturze. W ćwiczeniu tym nie chodzi o to, aby nauczyć się na pamięć dźwięków jakie gramy w czasie wprawki, ale o ćwiczenie wyobraźni, nasze wypowiadanie nazw dźwięków ma być reakcją na to co "widzimy z zamkniętymi oczami".

6
Dzięki za rady. Zastanawia mnie tylko dlaczego stroi się instrumenty coraz wyżej. Podobno pianina w szkołach muzycznych aktualnie również stroi się na 442hz.

7
Będę grał tylko samemu. Więc chodzi mi tylko o "estetykę" dźwięku, tzn, który jest przyjemniejszy dla ucha.

8
Składając zamówienie na akordeon, sprzedawca zapytał mnie o wysokość stroju, tzn. czy ma być A1 = 440 Hz czy A1 = 442 Hz, dodając, że obecnie 99% zamawianych akordeonów jest w stroju 442 Hz. Ponieważ nie mam pojęcia jakie to ma znaczenie i jaki strój powinienem wybrać, zwracam się o poradę do Szanownych Kolegów w tej kwestii. Akordeon służy mi głównie do grania muzyki biesiadnej i rozrywkowej. Jaki zatem strój powinienem wybrać?

9
Akordeon od A do Z / Odp: Kilka pytań o strój musette
« dnia: 06 maj 2020, 22:17 »
Czy strój akordeonu określony jako: 16+8+8+8+4 (5 chórowego) oznacza, że "cały" akordeon jest w stroju musette, czy tylko na niektórych regestrach, a na innych wysoka oktawa?

10
Pomimo tego, że prowadzący jest gitarzystą, niektóre jego lekcje mają charakter uniwersalny, dla mnie szczególnie wartościowa jest lekcja pt. podstawy harmonii funkcyjnej:

https://www.youtube.com/watch?v=884t_5Z5ofQ

11
Temat bardzo ciekawy, co jakiś czas sam do niego wracam, jednak na obecnym etapie mojej nauki gry na akordeonie stworzenie akompaniamentu jest dla mnie nieosiągalne. Z pewnością na forum jest wielu akordeonistów, którzy nie mają większych problemów ze stworzeniem akompaniamentu. Fajnie byłoby, gdyby kilku Kolegów poświęciło się dla innych i opracowało przykładowe akompaniamenty do znanych melodii, podając na jakich prymkach bazowali oraz co kolejno brali pod uwagę układając akompaniament.

12
Ogłoszenia / Odp: Jaki nowy akordeon klawiszowy do 10 kzł?
« dnia: 25 lip 2019, 23:25 »
Dla mnie nowy akordeon do 10k to tylko roland fr-3x. Wydaje mi się, że wszystkie firmowe nowe akordeony mające sensowne "parametry" zaczynają się od około 20k, natomiast akordeon roland ma kilkadziesiąt (może nawet więcej) brzmien, super klawiaturę, adekwatną wagę i można nim grać o każdej porze dnia i nocy.

13
Pozostałe / Odp: Nowe akordeony firmy Delicia
« dnia: 25 lip 2019, 10:08 »
Czy krótka żywotność oznacza minimum 10 lat bez większych "niespodzianek", czy krócej?

14
Pozostałe / Nowe akordeony firmy Delicia
« dnia: 24 lip 2019, 22:14 »
Pomału przymierzam się do zakupu akordeonu docelowego, chciałbym kupić model kanałowy, nowy. Ostatnio zwróciły moją uwagę akordeony firmy Delicia, ze względu na swoją cenę - niższą o co najmniej 10k od konkurencji. Konkretnie chodzi mi o modele Delicia Choral 26 sachta oraz Delicia Carmen 26, oferowane na stronie www.delicia.cz (gdyż te są kanałowe). Pierwszy z nich to wydatek rzędu 15k. (głosy tipo a mano), drugi około 12k. Mam pytanie, czy ktoś z Forumowiczów miał do czynienia z tymi modelami lub posiada wiarygodne opinie na ich temat, bądź ogólne opinie na temat aktualnie produkowanych akordeonów firmy Delicia. Chodzi mi nie tylko o brzmienie, ale również jakość wykonania oraz komfort grania.

15
Nauka gry na akordeonie / Odp: Nauka od zera
« dnia: 14 lip 2019, 07:50 »
Napiszę kilka słów w tym wątku, gdyż sam zaczynałem od zera (nie grając wcześniej na żadnym instrumencie) w wieku 36 lat. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że nauka gry na akordeonie to zabawa nie na dni czy tygodnie, a na miesiące i na lata, i czasem dopiero po takich odstępach czasu będzie widać wymierne efekty. Będą zdarzały się dni, w których granie będzie nam szło gorzej niż dzień wcześniej  - i to jest normalne. Oczywiście na początku postępy obserwujemy niemal każdego dnia, jednak po 2 - 6 miesiącach możemy mieć wrażenie, że stoimy w miejscu bo np. 2-3 tygodnie zajmuje nam nauka prostego utworu, a chciałoby się znać takich utworów z 50, myślimy sobie "życia nam zabraknie" jak będziemy się uczyć w takim tempie (no bo przecież trzeba jeszcze powtarzać te utwory które znamy). Moim zdaniem zasada jest taka, jeśli tylko ćwiczymy systematycznie to nigdy nie stoimy w miejscu nawet jeśli przez dłuższy czas tak nam się wydaje. Po pewnym czasie utwory których nauka zajmowała nam 2-3 tygodnie będziemy przyswajali w 2-3 dni, a później 2-3 godziny ale to w moim przypadku wymagało lat. Dopiero w zasadzie teraz, po 3 latach nauki jestem w stanie w miarę swobodnie zagrać przed rodziną i znajomymi i jak się pomylę to kontynuować utwór od miejsca pomyłki. Ostatnio nawet wszedłem nawet na level 2 i udało mi się przygrywać będąc po 4-6 piwach, i nawet płynnie to szło.
Także reasumując, po pierwsze nie dni i tygodnie ale miesiące i lata, po drugie jeśli przez jakiś czas nie widać efektów naszych ćwiczeń a nawet wydaje się nam że jest gorzej, efekty się objawią na pewno, jeśli tylko będziemy systematycznie ćwiczyć.

Strony: [1] 2