Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - sebastian_ch

Strony: [1]
1
Nauka gry na akordeonie / Jak zagrać takie takty?
« dnia: 02 lip 2020, 17:21 »
Jak zagrać takie takty (jest to fragment etiudy Czernego)? Chodzi mi o całą nutę i półnuty grane na początku triol, tzn. czy trzymamy je cały czas (zgodnie z wartością rytmiczną) oraz o to, czy na początku trioli gdzie są cała nuta lub półnuta naciskamy klawisz dwukrotnie, raz na triolę drugi raz na całą lub półnutę leżącą na tej samej wysokości?

2
Nauka gry na akordeonie / Wasze ulubione ćwiczenia
« dnia: 10 cze 2020, 20:46 »
Wiadomym jest, że gamy, pasaże, kadencje to standard. Zapewne wielu z Was zna i wykonuje jeszcze inne, być może wymyślone przez siebie ćwiczenia. Proponuję się nimi podzielić. Ja wymyśliłem (zdaję sobie sprawę, że zapewne niczego nie wymyśliłem, gdyż ktoś już gdzieś kiedyś... jednak nie zaczerpnąłem ich z żadnego podręcznika - w tym sensie pomysł jest autorski, gdyż sam niego wpadłem) następujące:

1. Granie gam akordami, które można stworzyć w obrębie danej tonacji, to samo sekstami;

2. wprowadzenie do komputera (ja robię to na czytniku ebook) nazw akordów durowych i molowych we wszystkich 3 przewrotach, np. As(3) oznacza akord As-dur w 3 przewrocie, i "spowodowanie" aby komputer losowo wyświetlał nam pojedynczo te nazwy przez określony czas, a my w reakcji na to chwytamy dany akord w danym przewrocie. Trudność ćwiczenia można stopniować nie tylko skracając odcinki czasowe ale również np. nie patrząc na klawiaturę podczas zmian akordów oraz przez "optymalizowanie" zmian akordów poprzez wykorzystanie już użytych palców przy poprzednim akordzie;  W ten sam sposób można rozpisać sobie np. interwały i również ćwiczyć np. zapis As (6w^) oznacza sekstę wielką "w górę" od dźwięku As, czyli łapiemy As - F.

3. granie w bardzo wolnym tempie wprawek np. Hanona z zamkniętymi oczami i wypowiadanie nazw dźwięków które naciskami z jednoczesnym "unaocznieniem" sobie w wyobraźni naciskania klawiszy i śledzenia w ten sposób miejsca w jakim jesteśmy na klawiaturze. W ćwiczeniu tym nie chodzi o to, aby nauczyć się na pamięć dźwięków jakie gramy w czasie wprawki, ale o ćwiczenie wyobraźni, nasze wypowiadanie nazw dźwięków ma być reakcją na to co "widzimy z zamkniętymi oczami".

3
Składając zamówienie na akordeon, sprzedawca zapytał mnie o wysokość stroju, tzn. czy ma być A1 = 440 Hz czy A1 = 442 Hz, dodając, że obecnie 99% zamawianych akordeonów jest w stroju 442 Hz. Ponieważ nie mam pojęcia jakie to ma znaczenie i jaki strój powinienem wybrać, zwracam się o poradę do Szanownych Kolegów w tej kwestii. Akordeon służy mi głównie do grania muzyki biesiadnej i rozrywkowej. Jaki zatem strój powinienem wybrać?

4
Pomimo tego, że prowadzący jest gitarzystą, niektóre jego lekcje mają charakter uniwersalny, dla mnie szczególnie wartościowa jest lekcja pt. podstawy harmonii funkcyjnej:

https://www.youtube.com/watch?v=884t_5Z5ofQ

5
Pozostałe / Nowe akordeony firmy Delicia
« dnia: 24 lip 2019, 22:14 »
Pomału przymierzam się do zakupu akordeonu docelowego, chciałbym kupić model kanałowy, nowy. Ostatnio zwróciły moją uwagę akordeony firmy Delicia, ze względu na swoją cenę - niższą o co najmniej 10k od konkurencji. Konkretnie chodzi mi o modele Delicia Choral 26 sachta oraz Delicia Carmen 26, oferowane na stronie www.delicia.cz (gdyż te są kanałowe). Pierwszy z nich to wydatek rzędu 15k. (głosy tipo a mano), drugi około 12k. Mam pytanie, czy ktoś z Forumowiczów miał do czynienia z tymi modelami lub posiada wiarygodne opinie na ich temat, bądź ogólne opinie na temat aktualnie produkowanych akordeonów firmy Delicia. Chodzi mi nie tylko o brzmienie, ale również jakość wykonania oraz komfort grania.

6
Akordeon Klawiszowy / Prawidłowe "opalcowanie" kadencji
« dnia: 13 wrz 2017, 13:37 »
Szanowni Koledzy,

o ile materiałów dotyczących gam i pasaży jest dużo o tyle, nie potrafię znaleźć informacji na temat sposobu grania kadencji. Czy ktoś mógłby mi rozpisać kadencję C-dur i G-dur (ewentualnie również F-dur) w trzech przewrotach z prawidłowym opalcowaniem (nie chcę uczyć się złych nawyków) prawej ręki. Znalazłem tylko drugi przewrót kadencji C-dur, który jest następujący:

I. C: e(1palec), g(2p), c(5p)

II. F: f(1p), a(3p), c(5p)

III. C: e(1p), g(2p), c(5p)

IV. G: d(1p), g(2p), h(4p)

V. C: e(1p), g(2p), c(5p)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

7
Witam,

ponieważ największą trudność sprawia mi basowanie (oczywiście nie chodzi o sytuację prostą, kiedy mamy np. metrum 4/4 i basujemy 4 ćwierćnuty, ale o - jak to sobie nazwałem - "basowanie nieregularne"), wymyśliłem sobie pewne ćwiczenie. Chciałbym jednak zasięgnąć opinii czy ma ono sens oraz ewentualnie jak je zrealizować.

Otóż chciałbym nauczyć się swobodnie "oddzielić" prawą rękę od lewej i np. na 4 regularne (równo trwające) uderzenia klawiatury uderzyć 3 razy guziki basowe. Czyli np. uderzać klawiaturę w tempie 80, a basy w tempie 60 co powodowałoby, że po całym cyklu uderzenia się pokryją. Albo np. na 3 uderzenia basów (tempo powiedzmy 60), pięć uderzeń klawiatury (tempo 100).

Moje pytanie jest następujące, czy takie ćwiczenie ma sens w doskonaleniu grania na akordeonie a jeśli tak, to w jaki sposób je przeprowadzić. Myślałem aby ustawić dwa metronomy na dwa różne tempa i basy uderzać na podstawie jednego a klawiaturę na podstawie drugiego jednak nie jest to takie proste, bo trudno jednocześnie je "wystartować", nie zawsze też tempa będą się pokrywać pomimo tego, że matematyka wskazywałaby że powinny (ale to wynika z niedoskonałości metronomów). Przepraszam za łopatologiczne przedstawienie problemu ale nie jestem muzykiem z wykształcenia.

Pozdrawiam.

8
Powitania / sebastian_ch
« dnia: 20 mar 2017, 09:22 »
Witam wszystkich, mam 36  lat i około 10 miesięcy temu rozpocząłem swoją przygodę z akordeonem. Aktualnie mam rolanda 3frx wiem, że dla niektórych to nie akordeon :) ale myślę, że przez kilka lat przy nim pozostanę (no chyba, że zapał wygaśnie). Uczę się od podstaw, nie mam wykształcenia muzycznego, przez pierwsze 6 miesięcy "męczyłem się" sam, później zacząłem pobierać lekcje, i taki stan utrzymuje się do tej pory. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Strony: [1]