13 zjazd - Łomża - Akordeonowe Andrzejki 29-30.11.2014Grupa Świat Akordeonu, założona przed trzema laty przez łomżyńskiego muzyka Arkadiusza Korytkowskiego, liczy już ponad 2,5 tysiąca członków i znana jest z tego, że kilka razy w roku organizuje spotkania miłośników muzyki akordeonowej w różnych miejscach Polski. W tym roku m.in. odbyły się II Podlaskie Spotkania Akordeonowe w Czarnej Białostockiej oraz w Częstochowie. Zjazdy te są okazją do wspólnego muzykowania miłośników tego pięknego instrumentu, którzy prezentują swoje dokonania muzyczne, nowe i klasyczne, zawsze chętnie słuchane wykonania akordeonowe. W prezentacjach tych biorą udział zarówno początkujący muzycy - zawsze bardzo życzliwie przyjmowani przez bardziej doświadczonych kolegów- jak i prawdziwi mistrzowie gry na tym, coraz bardziej zyskującym na popularności bo przecież niezwykłym, a trochę zapomnianym instrumencie, niesłusznie kojarzonym bardziej z muzyką taneczno-weselną niż utworami koncertowymi. Niewątpliwie Grupa Świat Akordeonu przyczynia się do popularyzacji tego instrumentu szczególnie wśród młodzieży.
W ciągu cyklicznych spotkań muzycznych, 29-30 listopada br. odbył się w Łomży XII Zjazd Grupy Świat Akordeonu pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łomży. Pierwszy dzień wypełniły koncerty członków Grupy zarówno tych, którzy przyjechali do naszego miasta jak i posiadających duży dorobek akordeonistów łomżyńskich. Uczniów PSM w Łomży prezentowała Joanna Dąbrowska - utalentowana uczennica tejże szkoły w klasie Stanisława Morawskiego (wykonała podczas swojego recitalu utwór Tadeusza Wesołowskiego, którego nagrania zainspirowały A. Korytkowskiego do szerszej działaności akordeonowej, która to zaowocowała założeniem Grupy w 2011 r.) oraz Jakub Tarnacki, uczeń PSM I i II st. w Łomży w klasie Mirosława Kotelczuka; Dzięki temu mieliśmy więc możliwość posłuchania wielu znakomitych muzyków takich jak: Marek Karwowski, Paweł Dardziński, Bogdan Popiński z Warszawy, Roman Kryst z Częstochowy, lider podwórkowej kapeli "Grupa Romana", Marta Żebrowska z Miastkowa, Sonia Rożniakowska z Komornicy k. Wieliszewa-akordeonistka urodzona za wschodnią granicą, Kamil Grabiński - 14-letni akordeonista z okolic Dąbrowy Białostockiej, Karol Kozak z Lubartowa, jeden z najzdolniejszych akordeonistów Grupy "Świat Akordeonu"; znakomity muzyk Marcin Kubuszewski i wiele innych znakomitosci, którzy - w gościnnie udostępnionej przez Rektora PSI iP auli uczelni przy ulicy Akademickiej - zaprezentowali wspaniale zagrane utwory muzyki popularnej, ludowej, rozrywkowej i kameralnej. W wieczór ten salę koncertową wypełniły falujące rytmy kujawiaków polskich, francuskich walczyków i innych perełek muzyki płynącej z akordeonu - instrumentu czarującego słuchaczy charakterystycznym dźwiękiem pełnym optymizmu i wręcz słonecznego światła. Była też rzadka już, polska harmonia pedałowa, na której Eugeniusz Piaścik z Dębnik zagrał kilka skocznych, kurpiowskich melodii.
Wspaniałą niespodziankę sprawił słuchaczom występ zespołu ?Tekla Klebetnica? , który tworzą Zygmunt Czupryn -świetny akordeonista i Ania Adamowska - skrzypaczka i wokalistka, której pełna temperamentu gra i zarazem subtelny, niepowtarzalny uśmiech stworzyły nieodpartą magię tego koncertu opartego na ludowych motywach pełnej temperamentu muzyki góralskiej i powszechnie znanych i bliskich każdemu standardów muzyki popularnej.
Młodzi muzycy wręcz zauroczyli słuchaczy. Szczególnym wzruszeniem widzów nagrodzony został duet skrzypcowy: Zuzia Piasecka (córka Marcina Piaseckiego) i Ania Adamowska (z zespołu "Tekla Klebetnica").
Trzecią część występu zapełnił Michał Sawicki ? bardzo utalentowany łomżyński muzyk i solista, który śpiewał piosenki z autorskiej płyty akompaniując sobie na akordeonie i wspierając koncert prezentacją wizualną obrazów na wielkim ekranie. Usłyszeliśmy nowe interpretacje tradycyjnej pioseneczki ?Cyganeczka Zosia?, potem przyszła kolej na piosenki Seweryna Krajewskiego, potem na sentymentalne, rosyjskie ?Trojki dwie?, następnie popłynęły gorące rytmy ?bałkanicy?, warszawski ?Bal na gnojnej? i ? na zakończenie- hymn łomżan ?My z Łomży?. Koncert przyjęto owacyjnymi brawami. Tak minęła ostatnia godzina tej muzycznej uczty zakończonej wspólnym zdjęciem gości i uczestników.
Wśród widzów byli nie tylko członkowie Grupy, ale również: Marcin Piasecki, Grzegorz Kurkowski, Anna Arkita, Tomasz Habdas, Jarek Siuchta, Rafał Mazerski, Marek Pauk, Joanna Zarzycka), ale również osoby spoza Grupy, seniorzy z Łomżyńskiego Klubu Seniora (m.in. Henryk Cwalina, Lucjan Czartoryjski z żoną Haliną), Mieczysław Raś, Aksana Gedrowicz (pochodząca z Białorusi, mieszkająca obecnie w Łomży, reagująca bardzo żywo na wszystkie 2-dniowe występy), Jerzy Zieliński (łomżyński stroiciel akordeonów, który współpracuje 50 lat z łomżyńską szkołą muzyczną; pochodzi z muzykalnej rodziny, a jego ojciec - Szczepan, był producentem harmonii), nauczyciele PSM w Łomży (Stanisław Morawski, Mirosław Kotelczuk), rodziny występujących (m.in. Marty Żebrowskiej, Kamila Grabińskiego i Michała Sawickiego).dołączyła też żona Mirosława Kotelczuka, Elżbieta, fagocistka, nauczycielka z łomżyńskiej szkoły muzycznej.
Nie był to koniec muzykowania bo wszyscy przenieśli się do gościnnej Restauracji Na Farnej na wspólną biesiadę akordeonową gdzie czekali już miłośnicy akordeonowych rytmów. Muzyka królowała tu i w następny dzień do późnego popołudnia. Tutaj muzycy poczuli więcej swobody i zagrali gościom swoje kolejne, mistrzowsko improwizowane utwory popularne i te bardziej poważne, kameralne i wirtuozowskie, ale zawsze opracowane w nieszablonowych aranżacjach. Akordeoniści grali w różnych składach dobieranych spontanicznie: brzmiały więc solówki, duety, tria ukazując kunszt muzyków i możliwości ich instrumentów. Grali kunsztownie, harmonicznie się uzupełniając zachowując wiodące motywy muzyczne utworów. Oczywiście z wielkim aplauzem przyjęto owe koncerty, a także ponowny występ ?Tekli Klebetnicy?, ?Tria Kozaki? i solowych muzyków. Karol Kozak grając solo prezentował wiązankę musette, swingów i standardów jazzowych w koloraturowym wręcz wykonaniu,
Szczególne wyrazy uznania należą się właścicielom Restauracji Na Farnej, którzy od kilku już lat sprzyjają kulturze muzycznej preferując w cotygodniowych koncertach utalentowanych, rodzimych i zaproszonych instrumentalistów oraz solistów. Nasze miasto bardzo potrzebuje rozwijania kultury muzycznej skierowanej do wszystkich mieszkańców w różnym wieku i z różnymi zainteresowaniami dlatego działania zarówno indywidualne jak i grup twórczych wraz ze wspomagającymi je instytucjami prywatnymi i samorządowymi są tak bardzo ważne dla edukacji kulturowej społeczeństwa i regionu.
Zbigniew Ciborowski, Arkadiusz KorytkowskiMuzyczna podróż Michała SawickiegoMichał Sawicki, muzyk grupy Boss i opiekun zespołu Soli Deo w szkołach katolickich wydał swoją pierwszą autorską płytę. W albumie ?Pierwsza muzyczna podróż? zebrał ulubione piosenki: wielkie przeboje począwszy od lat 50. aż do najnowszych oraz utwory z poetyckimi tekstami Agnieszki Osieckiej czy Leonarda Cohena.
? Długo przygotowywałem się do tego żeby nagrać płytę. W końcu przestałem się obawiać tego czy będzie się to opłacało czy nie. Wybrałem 13 utworów, które są bardzo blisko mojej wrażliwości muzycznej i pomyślałem, że nagram tę płytę ? moją, prawdziwą ? tylko akordeon i głos! - mówi Michał Sawicki.
Debiutancka płyta Michała Sawickiego na pewno nie powstałaby w takiej właśnie formie, gdyby nie pewne wydarzenie sprzed kilku lat.
? Rozstałem się z akordeonem na dosyć długo w tym sensie, że przestałem na nim poszukiwać czegoś nowego ? wyjaśnia Michał Sawicki. ? Ale kiedy zaproszono mnie do grupy Świat Akordeonu to wtedy zobaczyłem, że tam są i amatorzy i zawodowcy, którzy poszukują nowych dróg, a ja w pewnym momencie się zatrzymałem. To było 2,5 roku temu i wtedy wróciłem do instrumentu na poważnie, zacząłem ćwiczyć po kilka godzin dziennie.
Te intensywne próby zainspirowały muzyka do zmierzenia się z utworami które cenił od lat, były z nim od zawsze i wywarły ogromny wpływ na jego muzyczną edukację. Stąd obecność na płycie zarówno ogromnych przebojów Czerwonych Gitar, folkloru miejskiego czy muzyki folk w postaci utworów Golec uOrkiestra czy Piersi. Są też poetyckie piosenki ?Czy te oczy mogą kłamać? z tekstem Agnieszki Osieckiej oraz ?Tańcz mnie po miłości kres? Leonarda Cohena w tłumaczeniu Macieja Zembatego oraz nieoficjalny hymn Łomży Hanki Bielickiej.
? Zamknąłem tę muzyczną opowieść piosenką ?My z Łomży?, bo od momentu, gdy tylko zaczęła tutaj działać grupa Świat Akordeonu, to akordeoniści oddają hołd naszej kochanej Pani Hani ? mówi Michał Sawicki. ? Gramy przy jej ławeczce i pomyślałem, że warto zaakcentować na tej płycie pamięć o naszej małej ojczyźnie. Wiadomo, że Hanka Bielicka miała niepowtarzalną charyzmę, dlatego nie chciałem naśladować oryginału, ale odkryć ten utwór na nowo, zrobić go po swojemu.
Muzyk chciał też podkreślić wzrastającą rolę akordeonu we współczesnej muzyce ? instrumentu wykorzystywanego w nagraniach klasycznych, jazzowych jak i rozrywkowych.
? Ta płyta ma dwa wymiary: rozrywkowy i edukacyjny ? podkreśla Michał Sawicki. ?Rozrywkowy, bo chcę pokazać ludziom, że muzyka którą gram bawi mnie i chcę się z nimi dzielić tą radością grania. Jej walor edukacyjny jest zaś taki, że liczę, iż kiedy młodzi ludzie jej posłuchają, zobaczą video w Internecie, to pomyślą, że może warto zacząć grać na akordeonie. Jest to przecież instrument bardzo uniwersalny, w którym prawa ręka zastępuje instrumenty klawiszowe, a prowadząc linię melodyczną jest też instrumentem solowym. Natomiast lewa ręka łączy dwa instrumenty, perkusję i gitarę basową, a czasem nawet gitarę rytmiczną. W jednym instrumencie jest więc zaklętych ich kilka, a gdy dołączy się do tego głos, można stać się człowiekiem orkiestrą i grać barwną, ciekawą muzykę.
Michał Sawicki planuje już kolejne nagrania, co sugeruje zresztą tytuł jego pierwszej płyty.
? Znajomi z branży muzycznej odradzili mi wchodzenie we współpracę z wytwórniami, bo z doświadczenia wiedzą, że chcą one mieć duży wpływ na wszystko ? mówi Michał Sawicki. ? Dlatego, chcąc mieć pełną niezależność, sfinansowałem i wydałem tę płytę sam. A jeżeli słuchacze będą nią zainteresowani, dzięki czemu ta inwestycja się zwróci, to może ta moja ?Pierwsza muzyczna podróż? nie okaże się ostatnią, bo już myślę o kolejnej takiej wyprawie!
Wojciech Chamrykhttp://www.4lomza.pl/index.php?wiad=37702Sobota 29.11.2014
Honorowy patronat prezydenta Łomży nad imprezą
Zbigniew Ciborowski - rejestracja video, zdjęcia
16.30 - rozpoczęcie zjazdu przez Michała Sawickiego, przyiwtanie gości
Prowadzenie imprezy - Grażyna Łoś,
Ewelina Jackowska - pomoc przy prowadzeniu i organizacji całego zjazdu oraz fotografowanie i nagrywanie.
Lista wykonawców:
- Krystyna Binka (ps. Anna Kmicic) z Warszawy: akordeonistka, która zaczęła uczyć się grać z nut na akordeonie grubo po 60-tce, a jej nauczycielem jest Arkadiusz Korytkowski, założyciel Grupy "ŚA" (istniejącej 3 lata, podczas których odbyło się 12 zjazdów Grupy);
- Jakub Tarnacki, uczeń PSM I i II st. w Łomży w klasie Mirosława Kotelczuka;
- Joanna Dąbrowska, uczennica PSM I i II st. w Łomży w klasie Stanisława Morawskiego (wykonała podczas swojego recitalu utwór Tadeusza Wesołowskiego, którego nagrania zainspirowały A. Korytkowskiego do szerszej działaności akordeonowej, która to zaowocowała założeniem Grupy w 2011 r.);
- Marek Karwowski - łomżyński akordeonista, uczeń Mirosława Żelaznego, grający w zespole "Cool" (wcześniej w "Itex"), tworzący z założycielem Grupy duet Marek i Arek, znany z YouTube. Marek był drugą osobą, która po załozycielu dołączyła do Grupy.
- Paweł Dardziński, akordeonista z okolic Łomży, uczeń S. Morawskiego, grający z założycielem Grupy w Trio KOZAKI; Paweł potrafi również grać na harmonii pedałowej, pochodzi z muzykalnej rodziny, w której gra jego tata - Mieczysław, oraz młodszy brat - Tomek (wszyscy na akordeonach i harmoniach).
- Bogdan Popiński z Warszawy, nauczyciel gry na akordeonie; podczas swego występu zaprezentował swoją kompozycję "Liryczny walczyk".
- Eugeniusz Piaścik z Dębnik, uznany harmonista kurpiowski, który podczas zjazdu Grupy zaprezentował grę na harmonii pedałowej i akordeonie. Przy akompaniamencie akordeonu zaśpiewał dwa utwory związane z Łomżą, natomiast na harmonii pedałowej zaprezentował utwory z regionu kurpiowskiego.
- Roman Kryst z Częstochowy, lider podwórkowej kapeli "Grupa Romana", ze swoją żoną Grażyną Łoś posiada olbrzymią kolekcję starych i unikatowych instrumentów, nie tylko akordeonów, harmonii, heligonek, itp. Oboje prowadzą na terenie całej Polski wystawy i ekspozycje. Roman podczas recitalu wykonał swoje autorskie utwory z rep. swojej kapeli, opowiadające o Częstochowie (teksty są autorstwa Grażyny, a autorem muzyki jest Roman). To właśnie żona Romka prowadziła oficjalną część imprezy w auli PWSIP w Łomży.
- Marta Żebrowska z Miastkowa, akordeonistka, której pierwszym nauczycielem był A. Korytkowski, a następnie w szkole muzycznej Mirosław Kotelczuk.
- Kamil Grabiński, 14-letni akordeonista z okolic Dąbrowy Białostockiej.
- Sonia Rożniakowska z Komornicy k. Wieliszewa, akordeonistka urodzona za wschodnią granicą, która dzięki Grupie powróciła do gry i swoje umiejętności prezentuje na każdym zjeździe.
- spontaniczny duet skrzypcowy: Zuzia Piasecka (córka Marcina Piaseckiego) i Ania Adamowska (z zespołu "Tekla Klebetnica").
- Karol Kozak z Lubartowa, jeden z najzdolniejszych akordeonistów Grupy "Świat Akordeonu"; to dzięki niemu powstało grupowe TRIO KOZAKI. Ukończył pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie fortepianu, obecnie uczy się na drugim stopniu w klasie akordeonu Elwiry Śliwkiewicz-Cisak. Uczestniczył we wszystkich 12 zjazdach Grupy.
Wśród widzów byli nie tylko członkowie Grupy (Marcin Kubuszewski, Marcin Piasecki, Grzegorz Kurkowski, Anna Arkita, Tomasz Habdas, Jarek Siuchta, Rafał Mazerski, Marek Pauk, Joanna Zarzycka), ale również osoby spoza Grupy, seniorzy z Łomżyńskiego Klubu Seniora (m.in. Henryk Cwalina, Lucjan Czartoryjski z żoną Haliną), Mieczysław Raś, Aksana Gedrowicz (pochodząca z Białorusi, mieszkająca obecnie w Łomży, reagująca bardzo żywo na wszystkie 2-dniowe występy), Jerzy Zieliński (łomżyński stroiciel akordeonów, który współpracuje 50 lat z łomżyńską szkołą muzyczną; pochodzi z muzykalnej rodziny, a jego ojciec - Szczepan, był producentem harmonii), nauczyciele PSM w Łomży (Stanisław Morawski, Mirosław Kotelczuk), rodziny występujących (m.in. Marty Żebrowskiej, Kamila Grabińskiego i Michała Sawickiego).
DRUGI DZIEŃ
Tekla Klebetnica
Występy Karola Kozaka i Arkadiusza Korytkowskiego (w roli pianisty), dołączał spontanicznie Michał Sawicki i powstała dzięki temu nowa odsłona Kozaków
Aksana Gedrowicz - taniec, angażowanie publiczności, żywiołowa reakcja na muzykę, śpiew.
Występ Michała Sawickiego.

Mini recital "Tekla Klebetnica" w Restauracji na Farnej