Frantek nigdy nie daj rad (bo to niegrzeczne)tylko dziele sie doświadczeniem .
W utworze "a wszystko te czarne oczy"grasz to z d-mol,po frazie serce dusze bym dał zagraj c-mol6 na d-dur7
Tylko w c-mol6 nie łap 5 kwinty tz G bo ona bedzie Cie prowadziła na dominantę C-mol,a musi byc D-dur7 tz dominanta dominanty.
C-mol6 w pozycji zasadniczej to c,es,a bez dźwięku g i na D-dur7 w pozycji septymy c,D ,fis,a
Pewnie chodzi o ostatni wyraz "dał" wspomnianej frazy "serce duszę bym dał".
Ten wyraz rozciąga się na dwa takty "daaa.. /aaaał...".
Zwykle w obu taktach gra się D7.
Tomek proponuje grać w pierwszym takcie "daaaa...." C6 (bez kwinty G), a w drugim takcie "...aaał" D7.
Nie jest to nowość, słyszałem już wielokrotnie takie rozwiązanie. I fajnie ono brzmi.
Ja jednak wolę i stosuję inne rozwiązanie:
Grać w pierwszym takcie "daaaa...." Czm, a drugim takcie "...aaał" D7.
To Czm w sposób naturalny nie ma kwinty G, którą Tomek musi dodatkowo objaśniać, że tu nie pasuje. Ma natomiast kwintę zmniejszoną (brzmiące Fis), która naturalnie łączy się z D7 w kolejnym takcie.
Proponuję spróbować.

Zaznacza jednak, że nie jestem specjalistą od harmonizowania.
Swoją drogą, szkoda że nie ma z nami Pana Włodka.