Autor Wątek: Kolekcja legendarnych akordeonów kanałowych - klawiszowych marki Weltmeister  (Przeczytany 328 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jurek_klodzko1

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 4454
  • Skąd: Wielisławskie Czworaki
Witam wszystkich.

Po kilku latach udało mi się zdobyć każdy z modeli akordeonów kanałowych - klawiszowych marki Weltmeister.

Chodzi oczywiście o legendarne akordeony wyprodukowane przez niemiecką fabrykę w Klingethal do czasu upadku muru berlińskiego.

Tak się złożyło, że akordeony pochodzą od wspaniałych ludzi i w większości pedagogów.
Nie było to zamierzone lecz tak wyszło.

W górnym rzędzie od lewej strony: S4, S5, Supita, Cantora deluxe.
Na dole od lewej strony: Cantus 5 i Cantus 4.

Osobiście nie widziałem wszystkich modeli razem aż do dzisiaj.
Pierwszeństwo publikacji zdjęcia oczywiście dla naszego Forum.

Pozdrawiam Wojtek (Jurek_klodzko1).

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7899
Niezwykła, piękna kolekcja [akordeon] Gratulacje!

Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 759
  • Skąd: Warszawa
Jurek_klodzko1 super pomysł, nawet jeśli wyszedł przypadkiem  [brawo]
Tyle potencjału w jednym miejscu  :)

Czy porównałbyś ich parametry, może zdjęcia albo próbki brzmień tej samej melodii?

Brawo i dziękuję!

Offline Voiko

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1772
    • Voiko_Music
  • Skąd: małopolskie
Jurek_klodzko1 (Wojciechu) gratki, kolekcja robi wrażenie  :) [toast] [akordeon]

Offline Jurek_klodzko1

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 4454
  • Skąd: Wielisławskie Czworaki
Jeżeli chodzi o zamiar zebrania tych instrumentów, to było oczywiście zamierzone.
Samo ich pochodzenie to już czysty zbieg okoliczności.

Jeśli porównać te stojące u mnie akordeony - Supita i Cantora brzmią bardzo podobnie. Mocne basy kanałowe i duża czułość stroików.

S4 i S5 mają nieco słabszy bas (strona basowa jest bez cassotto) lecz prawa strona także brzmi podobnie do Supity i Cantory.
Czułość stroików także bez zarzutu.

Cantus IV oraz V brzmią ciepło i subtelnie.
Basy bardzo podobne do S4 i S5 z tym, że już reakcja stroików jest słabsza.
Cantusy nie mają stroików najwyższej klasy co czasami ułatwia zmianę miecha (zmiany nie są tak zauważalne a ryzyko zerwania dźwięku jest mniejsze).

Wszystkie Weltmeistry kanałowe mają jednak wspaniały dźwięk i duszę choć przez wielu nie są doceniane.

Warto jeszcze wspomnieć o mechanice basowej w Cantorze. Jest już włoska. Typowe aluminiowe dźwigienki popychaczy.
Pozostałe modele maja typowe dla Weltmeistrów, druciane popychacze.

 


Postaw kawę dla Forum Akordeonowe na buycoffee.to