Autor Wątek: Supita, a S4 - porównanie, różnice  (Przeczytany 29716 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jurek_klodzko1

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 4454
  • Skąd: Wielisławskie Czworaki
Supita, a S4 - porównanie, różnice
« 07 mar 2015, 15:48 »
Jakie są różnice pomiędzy Weltmeistrami klawiszowymi supitą i S4?

Offline Accordion

  • Serwisant Akordeonów
  • *****
  • Wiadomości: 500
  • Skąd: Krosno
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #1, 07 mar 2015, 19:49 »
Weltmeister Supita i S4 - zdjęcia porównawcze :)

https://i.imgur.com/tN0V6wd.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice


https://i.imgur.com/YYYUnhI.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice


https://i.imgur.com/ldApW9I.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice


https://i.imgur.com/t7KU2GJ.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice


https://i.imgur.com/X9MpWmC.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

Offline Jurek_klodzko1

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 4454
  • Skąd: Wielisławskie Czworaki
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #2, 07 mar 2015, 20:16 »
Okiem laika oprócz kolorystyki manuału basowego, galeryjki, koloru miecha i ułożeniem pisklaków na głośnicach nie znalałem innych różnic.
A jak wygląda mechanika? W supicie jest delikatniejsza? Supitę pamiętam jak przez mgłę z przed 30 lat.......

Offline guralband

  • VIP Złota Rączka
  • *****
  • Wiadomości: 1258
  • Skąd: lubuskie
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #3, 07 mar 2015, 20:51 »
Supita / mahoniowe płyta rezonansowa dyszkantu i komora casotto w dyszkancie a w S4 alu, casotto w basach w Supicie.

Offline Accordion

  • Serwisant Akordeonów
  • *****
  • Wiadomości: 500
  • Skąd: Krosno
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #4, 07 mar 2015, 21:28 »
Supita ma lepsze głosy, dokładniej wykonane, lepszą klawiaturę na wzór fortepianowej, cała z trwałego drewna plus nakładki o większej trwałości na ścieranie, wykończenie instrumentu było ogólnie na wyższym poziomie, fornirowanie wewnątrz i na zewnątrz, mechanika basowa miała filce w płycie przedniej, w S4 guziki chodziły po czystym drewnie jak w zwykłej Stelli, miech powiększony o jedno żeberko, chromowane narożniki zamiast niklowanych, Supita ma zupełnie inne głośnice, jedną kanałową w najniższych basach,
w S4 mamy tradycyjne głośnice jak w Stelli

Offline Jurek_klodzko1

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 4454
  • Skąd: Wielisławskie Czworaki
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #5, 07 mar 2015, 21:31 »
Supita / mahoniowe płyta rezonansowa dyszkantu i komora casotto w dyszkancie a w S4 alu, casotto w basach w Supicie.

Dostrzegłem wymienione szczegóły. Casotto w basach to ta większa głośnica? Jest wizualnie faktycznie szersza.

Bardzo dziękuję za pomoc i cenne informacje.

Offline MIRC

  • **
  • Wiadomości: 68
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #6, 07 mar 2015, 21:39 »
Czy dobrze zrozumialem ze kolega Accordion pisze o kanale w basach? :o

Offline emeryt

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 402
  • Skąd: Podkarpacie
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #7, 07 mar 2015, 21:40 »
Ja supitę zapamiętałem bardzo pozytywnie w 1966 roku, kiedy po 10-letnim użytkowaniu wielu weltmeistrów (dzisiaj już nie pamiętam medeli) dostała mi nowiutka supita. Oczywiście zachwyciło mnie brzmienie jak inne od wcześniejszych instrumentów, ale również jak na tamte czasy doskonała klawiatura. Utwory, z którymi miałem problemy techniczne na winnych akordeonach, grałem bez większych problemów na supicie. Dla mnie była nieco za ciężka. Ja ją bardzo ceniłem chociaż dość powszechnie uważana była za weltmeistra jak pozostałe. Wtedy wyróżnionymi były hohnery i produkty włoskie. Dzisiaj egzemplarze z tamtych lat przewyższają cenowo porównywalne inne instrumenty. Dzisiaj użytkuję hohnera imperatora ale wolałbym supitę.

Supity często się pojawiają na allegro, ale jak kupować wiekowy akordeon na odległość. W wyszukiwarce allegro wystarczy wpisać "supita" a każdorazowo się tak kilka egzemplarzy pojawi. Niedawno używałem pożyczony s4. Trochę mniej byłem z niego zadowolony. Prawda,że był już trochę wyeksploatowany i nie grało mi się tak dobrze jak na supicie - nie musi to być obiektywne odczucie, gdyż supita to trochę wspomnienia z młodości i to, że był to nowiuteńki instrument.

Offline Accordion

  • Serwisant Akordeonów
  • *****
  • Wiadomości: 500
  • Skąd: Krosno
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #8, 07 mar 2015, 22:40 »
Według mnie akordeon Supita Weltmeistra to najbardziej udany model tej firmy i jak na czasy gdy się ukazał mógł konkurować z najlepszymi akordeonami innych firm włoskich czy zachodnio niemieckich, niestety nie było mi dane przetestować takiego nowego instrumentu prosto z fabryki, gdyż jestem późniejszy rocznik, obecnie trafiają do mnie egzemplarze w przeróżnym stanie, nawet przerobione o zgrozo na mustte lub jeszcze lepiej obudowa Cantusa z logiem supity a głosy w basach od polskiej Viktorii


Wymiary korpusu Weltmeistra (nie miecha):
  • S4 -          20,0cm - 48,0cm
  • S5 -          22,6cm - 48,2cm
  • Cantus 5 - 22,7cm - 48,2cm
  • Supita -    20,1cm - 48,1cm
Pomiar wykonałem suwmiarką 60-dziesięcio centymetrową.

Offline Jurek_klodzko1

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 4454
  • Skąd: Wielisławskie Czworaki
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #9, 28 gru 2015, 18:38 »
Dziękujemy Tadeusz (Accordion) za podanie prawidłowych parametrów [akordeon]

Jeżeli się trafi kiedyś jakiś w miarę wyjątkowo fajny egzemplarz to jestem zainteresowany.
Sentyment do supity pozostal ze szkoły chociaż grałem ze 3 razy może 4, 2 lub 3 na egzaminach i 1 na koncercie :). Głównie Stelle nam dawali do grania...............

Offline lukasz198821

  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Zakopane
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #10, 28 gru 2015, 19:38 »
Dziękuję za podanie precyzyjnych parametrów, wydawało mi się że różnica będzie o wiele większa. S5 ze zdjęć wygląda ogromnie, Cantus V wydaje się mniejszy, a jednak jest odwrotnie.

Offline Accordion

  • Serwisant Akordeonów
  • *****
  • Wiadomości: 500
  • Skąd: Krosno
Odp: Supita, a S4 - porównanie, różnice
« Odpowiedź #11, 13 maj 2016, 20:07 »
Supita miała głosy a mano o szerszych języczkach w s4 były węższe pióra i głosy klasy tipo a mano.

Dziś na szybko zrobiłem takie porównanie głosów z Weltmeistra supity i s4.


Głośnice całych tonów z kanału chór 16"  (górna z supity, dolna - s4, dla wszystkich zdjęć)
https://i.imgur.com/qya7CQw.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

https://i.imgur.com/peykTNp.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice



Pomiary szerokości niskich tonów chór 16" koniec pióra
https://i.imgur.com/8HiQIX3.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

https://i.imgur.com/0jz0ceb.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice



Pomiary szerokości niskich tonów chór 16" początek pióra
https://i.imgur.com/iw0sdhd.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

https://i.imgur.com/lLm7H7L.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice



Pomiary szerokości wysokich tonów chór 16"
https://i.imgur.com/sk8M2ui.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

https://i.imgur.com/vGeGU51.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice



Te same głośnice widok z drugiej strony na chór 8"
https://i.imgur.com/d4nTa6B.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

https://i.imgur.com/i9m7f4k.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

https://i.imgur.com/Hq9KQIh.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

https://i.imgur.com/DNZEre2.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice



Głośnice całych tonów z płyty akordeonu chór +8" (tremolo)
https://i.imgur.com/FHlyDPK.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

https://i.imgur.com/3DpYRlw.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice



Widok z drugiej strony tych samych głośnic co wyżej chór 4" pisklaki
https://i.imgur.com/RV7Ro1a.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice



Głośnice basowe
https://i.imgur.com/um02LB3.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

https://i.imgur.com/4KqAb7j.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

https://i.imgur.com/3BxYnQZ.jpg
Supita, a S4 - porównanie, różnice

 


Postaw kawę dla Forum Akordeonowe na buycoffee.to