Autor Wątek: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.  (Przeczytany 23295 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7899
Dyskusja na temat akordeonu Weltmeister Gigantilli

Strona z katalogu Weltmeistra z 1962 r.
http://i.imgur.com/2Dsly4w.jpg
Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.



Gigantilli przez długi czas wykorzystywał Lukaszkowy na swoim kanale YouTube. Można posłuchać brzmienia tego modelu przeglądając starsze nagrania ze wspomnianego kanału, np.: https://www.youtube.com/watch?v=7Ynm7hiSiGY

Offline dobies1991

  • Ekspert od transkrypcji
  • *****
  • Wiadomości: 57
  • Skąd: Poznań
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #1, 05 wrz 2014, 21:29 »
Drodzy forumowicze!

Mam do Was pytanie. Czym między sobą różnią się poszczególne "serie" Welta Gigantilli (od I do V)?

Offline Krystian

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 355
    • Youtube
  • Skąd: Podkarpackie-Nockowa
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #2, 17 lut 2017, 22:54 »
Czy ktoś wie, w jakich latach produkowali Gigantilli ?

Offline marek1

  • *****
  • Wiadomości: 706
  • Skąd: Silesia/śląskie
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #3, 18 lut 2017, 09:43 »
Miałem kilka "gigantów", niektóre z nich miały 5 chórów na basach, natomiast nie spotkałem, żeby któraś stella była 5-cio chórowa. Może po prostu nie miałem szczęścia, to tak jak w małżeństwie. ;) :D

Offline Leszek

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1985
  • Skąd: śląskie, Hiszpania
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #4, 18 lut 2017, 19:21 »
Też miałem jednego Gigantilli czterochórowy 96 i to był mój  pierwszy akordeon. Miałem go ponad 30 lat i jedno co o nim mogę powiedzieć to to, że był to prawdziwy "czołg ", po prostu akordeon "niezniszczalny". Brzmieniowo nie specjalnie mi się  podobał ale cała mechanika (basowa, klawiatury, registrów lewej i prawej) działała niezawodnie i wszystkie głosy grały i jak na moje ucho stroiły  aż do końca mimo zarówno przechowywania jak i użytkowania go w warunkach, powiedzmy delikatnie, niesprzyjających instrumentowi.   

Offline dominikglk

  • ****
  • Wiadomości: 317
  • Skąd: Kraków,Wieliczka
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #5, 23 lut 2017, 15:47 »
Dobre akordeony, miały dobre włoskie głosy albo dixa po remoncie pięknie się odzywają  [akordeon]

Offline Jurek_klodzko1

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 4454
  • Skąd: Wielisławskie Czworaki
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #6, 25 lut 2017, 09:56 »
To modele ilczące już sporo lat. Wiele z nich przeszło naprawy i modyfikacje więc ciężko będzie porównać na przykład brzmienia..............

Offline Bruno Walerych

  • *
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Poznań
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #7, 13 gru 2018, 21:36 »
Posiadam Weltmaistera Gigantilli V i szczerze to wygląda jakby nigdy nie trafił do serwisu.

Offline puncho

  • *
  • Wiadomości: 22
  • Skąd: Kraków
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #8, 19 sty 2019, 17:49 »
Ja również posiadam 120 basowego Weltmeistra Gigantilli V  używanego przez mojego Wujka przez kilka dekad.
Obecnie oddałem akordeon do profesjonalnej renowacji, lecz wyjściowy stan mechaniki instrumentu po tym okresie był całkiem przyzwoity, nie zużyty w stopniu dyskwalifikującym do odnowienia czy wymagający rekonstrukcji.
Potwierdzam - to czołg z miechem ;)
 

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7899
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #9, 21 wrz 2019, 15:20 »
Czym między sobą różnią się poszczególne "serie" Welta Gigantilli (od I do V)?

Gigantilli I   -  80 basów, 34 klawisze, 3 chóry, registry: 5+3
Gigantilli II  -  96 basów, 37 klawiszy, 3 chóry, registry: 5+3
Gigantilli III -  96 basów, 37 klawiszy, 4 chóry, registry: 9+5
Gigantilli IV  - 120 basów, 41 klawiszy, 3 chóry, registry: 9+3
Gigantilli V   - 120 basów, 41 klawiszy, 4 chóry, registry: 11+5



1960 r.

https://i.imgur.com/KPJRQjO.jpg
Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.


https://i.imgur.com/GjBUd0u.jpg
Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.




Przy okazji poruszę jeszcze jedną kwestię. Spotkałem się z tym w ogłoszeniach, że niektórzy Weltmeistra "ze złotą galeryjką", z lat '50, nazywają jako Gigantilli. Według mnie jest to błąd. Mam stary katalog, w którym jest ten model i nie miał on żadnej nazwy słownej. Proszę też zobaczyć, w pierwszym poście jest skan z innego katalogu, na dole jest Gigantilli, a u góry podobny do niego model o nazwie "Serie 90" (seria 90). Weltmeister "ze złotą galeryjką" analogicznie nie miał nazwy słownej, tylko posiadał jakiś numer serii. Na podstawie podobieństw, ewentualnie, można uznać go za przodka Gigantilli, ale nie jest to i nie był on produkowany jako Gigantilli.

Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 759
  • Skąd: Warszawa
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #10, 21 wrz 2019, 20:57 »
Ile ważą te modele?

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7899
Odp: Weltmeister Gigantilli - ogólna dyskusja, opinie itd.
« Odpowiedź #11, 21 wrz 2019, 21:10 »
W katalogu niestety nie było podanych wag, ale będą one podobne (mniejsze o jakieś 0,3 kg) względem Stelli z analogicznymi ilościami basów / chórów.

Katalogowa waga Stelli 120 basów / 4 chóry to 9,8 kg, a katalogowa waga Gigantilli V 120 basów / 4 chóry to 9,5 kg (skan z pierwszej wiadomości).

 


Postaw kawę dla Forum Akordeonowe na buycoffee.to