Autor Wątek: Weltmeister supita  (Przeczytany 59742 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arkadiusz

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Skąd: Wrocław
Odp: Weltmeister supita
« Odpowiedź #30, 13 sie 2021, 21:02 »
Weltmeister supita - trzy siostry:)))

https://i.imgur.com/G2LGYLI.jpg
Weltmeister supita


Środkowa supita jest po remoncie, jutro czeka na odbiór, koleżanki obok są  mają własnością i nie mają tyle szczęścia.

Accordionie czy supita 45-klawiszowa 120-stka różni się od "zwykłej" sufity 120 basowej tylko tymi 4 klawiszami więcej? Czy tez może ma jakieś dodatkowe extrasy? Przymierzam się do takiej i szukam takiej wiedzy, a instrument jest rzadki, bo np nr 602 jest wykonany pod koniec 1981 r, więc widać że dużo ich nie wyprodukowano.


Weltmeister Supita z klawiaturą 45 [akordeon] - 13 regestrów.





Ciekawe że wszystkie rejestry są czarne, te które ja widziałem na 13 regestrów dwa były białe reszta czarna?

Offline Arkadiusz

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Skąd: Wrocław
Odp: Weltmeister supita
« Odpowiedź #31, 23 sie 2021, 17:40 »
Jurek, może Ty pomożesz, bo zadałem to pytanie Accordionowi ale widocznie jest jeszcze na wakacjach i nie odpowiada, a ja za chwilę muszę podjąć decyzję zakupową - czy wiesz coś więcej o tej supicie 45/120, tzn. czy ma takie same, czy inne głosy, czy ma jakieś extra-sy w stosunku do "zwykłej" 120-stki poza 4 klawiszami i dwoma regestrami więcej? Możesz potwierdzić, że regestry - wszystkie czarne - są nowszą wersją tego instrumentu w stosunku do takiej, w której 3 regestry z 13 są białe? Mogę kupić taki instrument z grudnia 19814 o numerze fabrycznym około 600-tnego...
Sorry, że zawracam miech, ale trudno mi się czegoś dowiedzieć więcej...

Offline Jurek_klodzko1

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 4454
  • Skąd: Wielisławskie Czworaki
Odp: Weltmeister supita
« Odpowiedź #32, 23 sie 2021, 19:19 »
Dziękuję Artur za przekazanie wiadomości.

Co do Supity 45/120 :

1. Wszystkie Supity mają takie same gabaryty co powoduje, że białe klawisze są węższe od standardowych akordeonów Weltmeister Supita 41/120.

2. W Supitach montowanych było fabrycznie kilka rodzajów stroików.
Nie można powiedzieć jakie są w wybranych rocznikach czy modelach. Trzeba zajrzeć do środka.

3. Co do dodatków w 45 - tkach - jeżeli jest fabryczna niczym się nie różni od standardowej poza ilością klawiszy i regestrów (z prawej zdublowany wiolin 8"+8" oraz harmonia 4"+8"+16").
Oczywiście wiele jest modyfikowanych z założonym MM lub regestrami brodowymi (kominami), dołożonym piątym chórem basowym.
Były też regestry centralne w gryfie.

4. Kolory regestrów - spotykałem różne Supity. Bywały z białymi regestrami po jednej ze stron lub po obu stronach.
Myślę, że na to pytanie mógłby odpowiedzieć tylko producent ale mnie, nie udało się uzyskać takiej informacji z Weltmeister w Klingenthal.

Pozdrawiam  [akordeon] [akordeon] [akordeon]
« Ostatnia zmiana: 23 sie 2021, 20:32 wysłana przez Jurek_klodzko1 »

Offline Arkadiusz

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Skąd: Wrocław
Odp: Weltmeister supita
« Odpowiedź #33, 23 sie 2021, 20:22 »
Dzięki serdeczne za pomoc i podpowiedź. [piwo]

 


Postaw kawę dla Forum Akordeonowe na buycoffee.to